Sosyal Ekonomik Destek Projesi Nasıl Alınır (Sed Yardımı)

 
Sosyal Ekonomik Destek Projesi Nasıl Alınır (Sed Yardımı)
 

Öğrenci yardım parası olarak da bilinen ve devlet tarafından 12 yıldır finanse edilmekte olan Sosyal ve Ekonomik Destek Projesi (SED); maddi durumu eğitim için yetersiz olan öğrenci ve ailelerine yardım sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çerçevesinde yürütülen Sosyal Ekonomik Destek projesi, maddi durumu yetersiz ailelere aylık maaş şeklinde düzenli ödeme gerçekleştirirken, bazı durumlarda bu destek yılda 2 defa ya da 1 defa verilmektedir.

   

Türkiye şartlarında bazı aileler geçim konusunda ciddi sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu sebepten dolayı bazı aileler çocuklarını üniversiteye göndermekte çok zorlanırlar. Bazıları için ise üniversite okumak sadece bir hayal olarak kalır. Gerek yurt masrafları ya da ev kiraları, gerekse günlük ihtiyaçların karşılanması için oluşacak masraflar bu aileler tarafından karşılanamamaktadır. Bu durumda birçok başarılı öğrencimiz maddi yetersizliklerden dolayı eğitim hayatına son vermektedir. Buna çözüm olarak devlet bu ailelere ve  belirli şartlara bağlı olarak sosyal ekonomik destek adı altında maddi destek sağlamaktadır. Üstelik bu destek sadece üniversite öğrencilerine değil, maddi yetersizliklerden dolayı eğitim hayatına devam edemeyecek olan ya da devam etmekte zorlanan okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilere de sunulmaktadır. Okula gidebilmek için maddi desteğe ihtiyacı olan öğrenciler bu destek sayesinde eğitim öğretim hayatını sürdürebilme şansı buluyor.

SED yardımı ne kadar, diyen aileler için yazımızın devamında bu tutarları listeledik.

 

SED Yardımı 2018 Ödeme Oranları

 sosyal-ekonomik-destek-yardimi4 (1)

 • Okulöncesi çocuk : 515 TL
 • İlköğretim öğrencisi: 773 TL
 • Ortaöğretime devam eden çocuk için: 824 TL
 • Ortaöğretim seviyesinde olup okula devam etmeyen çocuk: 515 TL
 • Yükseköğretime devam eden çocuk: 928 TL

 

Sosyal Ekonomik Destek ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

sosyal-ekonomik-destek-yardimi4 (5)

 • Bu yardımdan yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yararlanabilir.
 • Sosyal Ekonomik Destek belirttiğimiz üzere maddi durumu yetersiz olan ailelere verildiğinden dolayı, ailenin maddi durumunun düzelmesi ve eğitim masraflarının karşılanması için yeterli seviyeye ulaşması halinde, aylık ödenen destek kesilir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu destek için denetleme yapan ayrı bir departmanı vardır ve bu ekip tarafından 6 ayda bir SED yardımı alan aileler maddi durumları açısından denetlenir.
 • Durumu yetersiz olan aileler her çocuk için bu destekten faydalanabilir. Her öğrenci için ayrı başvuru yapılmalıdır.
 • Yardım desteğinin kaç ay süre ile ödeneceği başvuru ve incelemeler sonucunda bakanlık tarafından belirlenir.
 • Daha önce bu yardımdan faydalanmış aileler, çok özel bir durum gerçekleşmediği takdirde tekrar yararlanamazlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Düşük Faizli Eğitim Kredisi Veren Bankalar (Öğrenciye Faizi Düşük Kredi)

Sosyal Ekonomik Destek Kimlere Verilir?

sosyal-ekonomik-destek-yardimi4 (7)

 • Sağlık durumu çocuğuna bakamayacak olan ailelere veya ailesi vefat etmiş olan çocuklara,
 • Maddi yetersizliklerden dolayı Sosyal Hizmetler himayesinde barınan fakat maddi destek aldığında ailesinin yanına dönebilecek olan çocuklara,
 • Bakım ve tedbir kararı verilmesine karşın yaşını doldurması sebebiyle Sosyal Hizmetler çatısı altından ya da ailesinin yanından ayrılan ve henüz bir işe başlayamamış olan çocuklara
 • Daha önce hiç Sosyal Ekonomik Destek hizmetinden yararlanmamış, ailesinin yanında yaşayan fakat ailesinin çocuklarına bakmak ve okutmak için maddi gücü yetmeyen ailelere SED ödemeleri yapılmaktadır.

 

Çocuğu Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

sosyal-ekonomik-destek-yardimi4 (6)

Sosyal Ekonomik Destek’ten yararlanmak isteyen aileler ikamet edilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine, Sosyal Hizmet merkezlerine gerekli evrakları temin edip hazırladıktan sonra başvurularını gerçekleştirebilirler. BİMER’e de durumunuzu belirten bir dilekçeyle başvuruda bulunabilirsiniz. Bunların dışında kaymakamlıklar içerisinde de bununla ilgili gerekli birimler bulunmakta, başvurularınızı kaymakamlıklar aracılığı ile de gerçekleştirebilirsiniz. Başvurular şahsen gerçekleştirilecek olup, başvuru esnasında dilekçe, TC kimlik numarası beyanı, öğrenci belgesi, sağlık raporu gibi belgeler istenmektedir. Başvuru sonucunda ise ailenin çalışma durumu ve gelir durumu, sağlık durumu ve yaşam koşulları incelenir. İncelenme sonucunda gerekli belgeler de kontrol edilerek Sosyal Ekonomik Destek yardımının verilip verilmeyeceği konusunda bir karara varılır ve yardım desteği ödemesi başlatılır. Destek ödemesi verilecek karara göre öğrencinin kendisine ya da ailesine aylık maaş ödemesi olarak verilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi, eğitim masraflarının karşılanabilmesi için maddi olanaklarınız yeterli duruma geldiği takdirde, bu destekten yararlanmaya devam edemeyeceksiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.