ÇKS Belgesi Nasıl Alınır? Hızlı Çks Belgesi Alma

 
ÇKS Belgesi Nasıl Alınır? Hızlı Çks Belgesi Alma
 

ÇKS belgesi, çiftçilik ya da hayvancılık ile uğraşan kişilerin edinmesi gereken belgeler arasındadır. Her yıl, devlet ve özel bankalar tarafından hayvancılıkla ya da çiftçilikle ilgili çeşitli kredi fırsatları gündeme gelmektedir. Bu desteklerden faydalanabilmek için istenen şartlar arasında ÇKS belgesine sahip olunması da bulunmaktadır. ÇKS belgesi nasıl alınır 2018 yılı için İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilk kayıt gerçekleştirecek olanlar, kurumlardan yardım alabilir. Sisteme kayıt olmuş olan kişilerin de her yıl kayıtlarını yenilemeleri gerekmektedir. Sistemde kayıtlı olduktan sonra, ÇKS belgesi temin edilebilir.

   

Çiftçi Kayıt Sistemine İlk Kayıt Nasıl Yapılır?

Çiftçi belgesi nasıl alınır 2018 yılı için öncelikle sisteme kayıt yapılması gerekir. Kayıt işlemlerini arazi sahipleri, arazi kiralayanlar ya da arazi sahibinin birinci dereceden yakınları tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne ilk kez kayıt olacaklar, kimlik bilgileri içeren bir kayıt formunu doldurmaları gerekir. Bu formda istenen bilgiler, doğru ve güncel bilgiler içerecek şekilde verilmelidir. Tapu Sicil Müdürlüklerine gidilerek, arazi tapusu fotokopisi alınmalıdır. Fotokopilerde “aslına uygundur” kaşesinin basılmış olması istenmektedir. Bu nedenle, belgelerde kaşe olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu işlemlerden sonra, C formu adı altında bir form daha doldurulmalıdır. Bu formda, ekim yapılan ya da yapılacak arazi hakkında tapu bilgileri ve yetiştirilen ürünler hakkında detaylı bilgiler istenmektedir. Hazırlanan C formu, arazinin kayıtlı olduğu muhtarlığa gidilerek imzalatılmalıdır. Kayıt için başvurular, arazinin bulunduğu Tarım İl ya da İlçe Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, farklı il ya da ilçelerde bulunan araziler için ayrı ayrı işlem yapılması gerekecektir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Başvurusu İçin İstenen Evraklar

Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerine teslim edilecek, ÇKS belgesi için gerekli evraklar şunlardır:

  • Kira kontratı,
  • Boş C formu,
  • B formu,
  • Muvafakat – 1
  • Muvafakat – 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ÖTV İndirimi İle Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Engelli Üzerinden İndirimli Araç Alma)

Evraklar hazırlandıktan ve dosyalandıktan sonra müdürlüğe teslim edilebilir. Evraklar hazırlanırken, hatasız bir şekilde doldurulmasına ve istenilen formatlarda olmasına dikkat edilmelidir. Evrakların tesliminden sonra ÇKS kayıt başvurusunu sorgulamak için e-devlet kullanılabilir.

Çiftçi Kayıt Sistemi Hakkında Önemli Bilgiler

Çitçi Kayıt Sistemi’ne bir kez başvuru yapılması yeterli değildir. Kayıtlar, 1 yıl süre ile gerçekleştirilmektedir. Bir yılın sonunda tekrar başvuru yapılması gerekir. Başvuruların düzenli olarak yenilenmesi şartı bulunmamaktadır. Birkaç yıldır kayıt işlemi yaptırmayan biri, istediği an kayıt için başvuru yapabilir. Her yıl ilk başvuruda istenen belgelerin hazırlanmalı ve ilgili müdürlüklere teslim edilmelidir. Başvurular tekrarlanırken, eski yıllarda hazırlanan belgelerdeki bilgiler kullanılmamalıdır. Güncel bilgiler ile evraklar hazırlanmalıdır. Daha önceki kayıtlar için hazırlanmış belgelerin kopyaları ile başvuru yapılmamalıdır. Kayıtlarını güncellemek isteyenler, güncelleme yapılmasını istediklerine dair bir dilekçeyi de belgeler arasına eklemelidir.  ÇKS belgesi ücreti, Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde dosya masrafı için 10 TL olarak tahsil edilmektedir.

Devlet tarafından sağlanan hibe ve yardımlardan yararlanmak isteyenlerin, ÇKS belgesine sahip olmaları ya da sisteme kayıtlı olmaları istenmektedir. ÇKS belgesi ile T.C Ziraat Bankası ve tarım kooperatifleri üzerinden kredi başvurularında bulunmak mümkündür. Diğer özel bankalarda da çiftçi kredileri için ÇKS belgesi istenebilmektedir. ÇKS belgesine sahip olanlar, çiftçiler için sunulan kredi kartları için de başvuru gerçekleştirebilir. Sisteme kayıtlı olan ve ÇKS belgesi almış kişiler, BAĞ-KUR üzerinden emekli olabilmektedir. Üretilen tarımsal ürünlerinin nakliyesinde istenen Müstahsil Yol Belgesi de ÇKS belgesi ile birlikte daha kolay bir şekilde ve daha kısa bir sürede alınabilmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.