Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hakkında (Ziraat Ve Tarım Kredileri Kullanma Şartları)

 
Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hakkında (Ziraat Ve Tarım Kredileri Kullanma Şartları)
 

Bankalar, kişilerin toplu nakit ihtiyaçlarını sundukları kredi hizmetiyle karşılamaktadır. Bankalar, bazı dönemlerde ise özellikli meslek grupları için önemli kredili ürün kampanyaları uygularlar. Bu kampanya türleri arasında, ülke üretimine destek sağlamak için çiftçilere sunulan krediler yer almaktadır. Çiftçiye destek veren bankalar, sundukları şartları sağlayan çiftçilere tarım kredisi imkânı sunar.

   

Çiftçilere sunulan kredilerde, çiftçilerin düşük faiz oranlarında, uzun vadeli ve ödeme kolaylığı imkânlarından yararlanılması sağlanmaktadır. Kredi kullanma fırsatından yararlanan çiftçiler, bu sayede gübre, tohum, mazot, fidan ve de diğer gereksinimlerini ekonomik olarak çok daha rahat bir şekilde karşılarlar. Kredilerin geri ödemesinde ise ödeme zamanlarının hasat zamanına getirilmesi, çiftçilerin ödeme kolaylığı olarak da büyük fırsat yakalamalarını sağlar.

Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Çks, çiftçiler için son yıllarda getirilen düzenlemeler arasında yer almaktadır. Çiftçi Kayıt Sistemi olarak geçen bu durum; bir çiftçinin nerede ve hangi tarım faaliyeti ile ilgilendiğini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak gösterilmesini sağlamaktadır. Çiftçi kredisi için gerekli belgeler listesinin ilk başında ÇKS kayıt belgesi yer almaktadır. Bu, iftçi kredi talebinin olumlu sonuçlanmasını etkileyen en önemli durumdur. Diğer istenilen belgeler;

  • Başvuru yapan çiftçinin noter onaylı imza sirküleri,
  • Vergi beyannamesi,
  • Çks’ye bağlı olduğunu gösteren belge,
  • Çiftçinin varsa işletme belgeleri, buna bağlı olarak da işletmesinin son yılına ait bilanço tablosu, şeklindedir.

Çiftçi Kredisi Geri Ödemeleri Hakkında

En uygun çiftçi kredisi hesaplama araçlarını kullanarak uygun faiz oranlı bir bankaya tarım kredisi başvurusu yapan ve kredi kullanımı onaylanan çiftçiler için geri ödeme seçeneklerinde de kolaylık sağlanmaktadır. Çiftçilerin gelirlerinin büyük bir kısmını genel olarak hasat zamanı karşılamaları göz önünde bulundurularak; kullanılan kredinin geri ödemesinde hasat zamanlarına paralel olarak bir ödeme şekli belirlenmektedir. Bu sayede bir çiftçi hem düşük faiz oranlarından yararlanabilmekte hem de hasat zamanlarında ödeme yaparak, ödeme zorluğu çekmemektedir. Bu da bir çiftçinin nakit ihtiyacını kolay bir şekilde karşılamasını sağlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Media Markt Denizbank Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Denizbank Elektronik Kredisi)

Uygun Faiz Oranlarında Çiftçi Kredisi

Türkiye’deki bankaların geneli, geçimini tarımdan ve hayvancılıktan karşılayan kişiler için kredi imkânı sunmaktadır. Sunulan kredilerin yine geneli çok düşük faiz oranlarında ve de uzun vade seçenekleriyle çiftçilere sunulmaktadır. Bu bankaların başında ise, tarım odağında kurulmuş Ziraat Bankası bulunur. Ziraat bankası çiftçi kredi hesaplama sonuçları ile hangi tutarda, kaç ay vadede kredi çekilebileceği öğrenilebilmektedir. Çok uygun faiz oranlarındaki çifti kredisi başvuruları için bankanın şubeleri ya da internet bankacılığı yöntemleri kullanılabilir.

Ziraat Bankası ile birlikte çiftçi kredisi imkânı sunan bir diğer banka Yapı ve Kredi Bankası olmaktadır. Yapı ve Kredi Bankası uygun faiz oranlarında sunduğu çiftçi kredisi için 60 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır. Tarım alanı dâhilinde Yapı ve Kredi Bankası’ndan kullanılabilecek kredi türleri arasında; tarımsal üretim kredisi, besicilik kredisi, tarımsal üretim kredisi ve süt hayvancılığı kredisi yer almaktadır. Tarımsal yatırıma dair tüm krediler, ihtiyaç kredisi dahilinde sunulmaktadır. Yapı Kredi çiftçi kredisi başvurusu için banka şubeleri ya da internet bankacılığı sistemi tercih edilebilir.

Sayılan bu bankalar haricinde tarım ya da çiftçi kredisi başlığında kredi veren bankalar arasında; Türkiye Ekonomi Bankası, Denizbank, Türkiye Finans Bankası ve Garanti Bankası yer almaktadır. Kredi notu, kredi kullanımına uygun yani yüksek olan çiftçiler, Çks kayıtları ve de yukarıda belirtilen belgelerle birlikte karar verilen banka şubelerine giderek başvuruda bulunabilirler. Kredi kullanımı onaylanan çiftçiler, kredilerini bankayla karşılıklı yapılacak sözleşmeden sonra, hemen kullanabilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.