Çiftçilere Verilecek Mazot Desteği Çok Önemli Açıklamalar

 
Çiftçilere Verilecek Mazot Desteği Çok Önemli Açıklamalar
 

Hükümetin tarımsal destekleme kapsamında ve çiftçilere mazot desteği adı altında başlattığı çalışma çerçevesinde 23 Şubat 2018 tarihi itibariyle başlatmış olduğu ödemeler devam ediyor. Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, geleceğe güvenle bakmak amacıyla ülke kalkınması için stratejik önemi yüksek alanlarda başarı sağlanması çalışmalarının en önemli ayaklarından birini oluşturan tarım ve hayvancılık desteği kapsamında, çiftçilerin toplam mazot maliyelerinin yarısı devlet tarafından karşılanacak.

   

Çiftçilerin En Büyük Gider Kalemlerinden Birisi:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından da ayrıntıları kamuoyuyla paylaşılan destek çerçevesinde, planlı üretim ve akıllı tarım hedeflerini gerçekleştirme için çiftçilerin en büyük gider kalemlerinden biri olan 2018 mazot desteği 23 Şubat 2018 tarihi saat 18:00 itibariyle verilmeye başlandı. Düzenli ve istikrarlı yapılan her tarımsal faaliyetin devlet tarafından sonuna kadar destekleneceğinin altını çizen Başbakan, iktidarda oldukları 16 yıl boyunca çiftçilere her dönem verilen desteklerin kesintisiz ve artarak devam edeceğini belirtti. Hükümetleri tarafından mazot desteğini ilk kez 2003 yılında başlattıklarını ve ertesi yıl doğrudan mazot desteği başlatıldığını da hatırlatan başbakan geride kalan yıllarda çiftçilere milyarlarca liralık mazot desteği verildiğini aktardı.

Kullanılan Mazotun Yarısı Çiftçiden, Yarısı Devletten:

Verilecek çiftçiye mazot desteği 2018 kapsamında devlet tarafından karşılanacak tutarın 2.5 milyar lira olması planlanıyor. Bununla birlikte 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren çiftçilere doğrudan aktarılan toplam kaynak 4 milyar lirayı da geçmiş olacak. Bu da çiftçiler için 2018 yılında ayrılan 14.5 milyar liralık bütçenin yüzde 30’luk bir kısmını kapsamış oluyor. Peki çiftçi mazot desteği nasıl alınır? Çiftçiler tarafından mazot harcamalarını gösteren icmallerin öncelikle “Çiftçi Kayıt Sistemine” işlenmesi, daha sonra askıya çıkarılan listelerin kontrolünün yapılması ve icmallerin bakanlığa ulaşmasının ardından, çiftçilerin T.C. kimlik numaraları kullanılarak ödemeler çiftçilerin hesaplarına yapılmış olacak. Bu durumda icmallerdeki mazot harcamalarının net %50’si çiftçilere geri ödenecek.5538509454

Mazot Desteği Neden Önemli?

2018 yılından itibaren çiftçilere verilecek olan kullanılan mazot harcamalarının yarısının devlet tarafından çiftçilere ödenmesi, bu konuda çiftçilere doğrudan yapılan ilk ödeme olacak. Bugüne kadar mazot desteği şartları içerisinde sadece çiftçinin mazota ödediği verginin bir kısmı iade ediliyordu. Oysaki tüm tarımsal faaliyetler mercek altına alındığında, çiftçinin en büyük iki gider kaleminin gübre ve mazot olduğu açıkça görülüyor. Çiftçi üretime başladığı ilk günden, hasadı topladığı son güne kadar mazot kullanırken, ödediği bu mazot bedelini peşin ödemek zorunda kalıyor. Devletin aldığı vergiyi sürekli arttırdığı kalemlerden biri olan mazotta, son yapılan düzenlemeyle birlikte vergi oranı %60’ı bulmuş durumda. Buna göre şu anda mazotun litresinin 4 TL’nin üzerinde olduğu görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çiftçiye Destek Veren Bankalar Hakkında (Ziraat Ve Tarım Kredileri Kullanma Şartları)

1 Dekar Arazide 8 Litre Mazot Kullanılıyor:

Tarım Bakanlığı tarafından sona açıklanan veriler doğrultusunda 1 dekar arazide yapılan tüm tarımsal faaliyetler 8 litre mazot harcanmasına neden oluyor. Bu da litresi 4 TL’den hesaplandığında 8 litre mazot için ödenen 32 TL’nin 25 lirasının vergi olarak ödenmesi anlamına geliyor. Yeni tasarıya göre çiftçinin burada alacağı 16 TL. çiftçi için oldukça önem taşıyor. Yapılacak bu doğrudan ödeme sayesinde mazot gübre desteği ne kadar diye her yıl sorulan soruların büyük bir kısmı da ortadan kalkmış oluyor. Türkiye’de 4 milyon kişinin çiftçilik yaptığı düşünülürse çiftçilere mazot desteği çiftçilere bir hayli nefes aldıracak. Burada çiftçilerin mazot harcama kayıtlarını eksiksiz olarak tutmaları ve bunu sisteme doğru olarak girmeleri de oldukça önem taşıyor.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.