Çiftçiler İçin Tarım Aletleri Kredisi (Pulluk Ve Diğer Ekipmanlar İçin)

 
Çiftçiler İçin Tarım Aletleri Kredisi (Pulluk Ve Diğer Ekipmanlar İçin)
 

Çiftçilerin ihtiyaç duyduğu traktör, sulama aletleri ya da biçerdöver gibi tarımsal faaliyetler için gerekli olan araçların alımında bankalar ya da devlet aracılığı ile birtakım destekler sunulmaktadır. Tarım aletleri kredisi olarak geçen bu destekler; öncelikle Ziraat Bankası olmak üzere diğer özel bankalar ve de devletin sunduğu hibeler şeklindedir.

   

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Kredisi

Tarım aletleri için devletin sunduğu destekten yararlanmanın bir yolu, Ziraat Bankası’nın tarım aletleri kredisine başvurmaktır. Devlet destekli tarım ve hayvancılık kredileri, Ziraat Bankası aracılığı ile kullanıldığı zaman uzun vadede ödeme seçeneklerinden ve de uygun faiz oranlarından yararlanılabilmektedir. Bankanın sunduğu tarım aletleri kredisi de çiftçiler için sunulan diğer kredilerde olduğu gibi uygun faiz oranlarında çiftçilerle buluşturulmaktadır. Sıfır ya da ikinci el alınacak biçerdöver, traktör ya da sulama aletleri ile sayılan araç ve aletlerin yedek parçaları için Ziraat Bankası’ndan kolay ödeme seçeneklerine sahip tarım aletleri kredisi kullanılabilir. Ziraat Bankası makina ekipman kredisi faiz oranları, çiftçiye sabit ya da değişen fiyat seçenekleriyle sunulmaktadır.

Ziraat Bankası’nın sunduğu makine ekipman kredisi için başvurular şahsen yapılmaktadır. Ekipman kredisi başvurusunda bankanın aradığı en önemli şart; alınacak ikinci el ya da sıfır traktörün, biçerdöverin, sulama aletlerinin zirai kredilendirme belgesine sahip olmasıdır. Bu şartı taşıyan araçlar için kredi başvurusu yapılabilir.

Ziraat Bankası Tarım Aletleri Kredisi İçin Başvuru Şartları

İkinci el biçerdöver kredisi olarak da geçen Ziraat Bankası tarım aletleri kredi için başvuru yapmak isteyen çiftçilerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Başvuru yapacak çiftçide aranan ilk şart, almak istediği kredi tutarı için kefil göstermektir. Gösterilecek kefillerin sabit aylığa sahip olmaları ve eğer mümkünse bordrolu çalışan olması, kredinin daha kolay çıkmasını sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bakıma Muhtaç Yaşlı Bakım Parası Alınması (Evde Bakım Maaşı Başvurusu)

Ziraat Bankası’ndan traktör ya da biçerdöver alımları için yapılacak başvurularda, alınacak araç sıfır olduğunda satış faturası, alınacak araç ikinci el olduğunda araç ruhsatı istenmektedir. Tarım aletleri için kredi başvurusu yapıldığında ise Ziraat Bankası, alınacak aletlerin toplam tutarının % 75’ine kadar kredi kullanma imkanı sunmaktadır. Ziraat Bankası tarım aletleri kredisi hesaplama işlemi bu noktada; alınacak aletler sıfır olduğunda fatura bedeli üzerinden, ikinci el olduğunda kasko bedeline göre yapılmaktadır. Başvuru yapmak için çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne bağlı olduklarını gösteren belgeleri, kimlik fotokopileri, varsa tapu belgeleri ile Ziraat Bankası şubelerine gitmeleri yeterli olmaktadır.

Tarım Aletleri Kredisi Veren Diğer Bankalar ve Kredi Hakkında

ÇKS belgesine sahip olmayan çiftçiler diğer özel bankalar aracılığı ile tarım aletleri kredisi kullanabilmektedirler. Diğer özel bankalar da tıpkı Ziraat Bankası gibi uygun faiz oranlarında ve uzun vadelere sahip kredi fırsatları sunmaktadır. Özellikle uzun vadeli çiftçi ve tarım kredili ürün kullanmak isteyen çiftçiler, Şekerbank aracılığı ile tarım aletleri kredisi kullanabilir. Şekerbank, 60 aya varan vade seçeneği ile en uzun vade imkanı sunan bankalar arasında yer almaktadır. Üstelik tıpkı Ziraat Bankası’nda olduğu gibi alınmak istenen tarım aletlerinin fatura ya da kasko bedelinin % 75’ine kadar kredi kullanma imkanı sunmaktadır.

Tarım kredi traktör kredisi ile devletten ya da özel bankalardan alınacak destekler, amaca uygun olarak kullanılmalı ve alınacak araçlar belgelendirilmelidir. Bu kredi türleriyle alınacak araçlar ve aletler; pirinç kurutma makinesi, mibzer, kültivatör, pnomatik ekim makinesi, gübre makinesi, mısır biçme makinesi, balya – çapa yapma makinesi, pulluk, römork, tırmık, helezon ve de sap parçalama makinesi ile pek çok küçük tarım aletleri şeklindedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.