Çay Budama Desteği 2019 Başvuru Şartları (Çay Budama Desteğine Nasıl Başvurulur)

 
Çay Budama Desteği 2019 Başvuru Şartları (Çay Budama Desteğine Nasıl Başvurulur)
 

Çay budama desteği 2018 yılında Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından, çay kalitesini artırma amacı ile verilmeye devam etmektedir. 1994 yılından itibaren ödenmeye devam eden çay budama desteği, Ziraat Bankası hesaplarına otomatik olarak ödenmektedir. Çay budama desteğinin alınabilmesi için;

   
  • Çay bahçenizin kanuna uygun olarak ruhsatlı olması gerekmektedir.
  • Çay bahçenizde, çay veriminizi artırmak ve bahçenizi genç tutmak amacı ile 7 yıllık boyunca, her yıl 1/7’si olacak şekilde bahçenizi budamanız gerekmektedir. 7 yılda tüm bahçe budanacak şekilde budama işlemi gerçekleştirilecektir.

Ruhsatsız bulunan çay bahçelerinde bulunan fideler sökülecek ve sahibine cezai işlem uygulanacaktır. Ruhsatsız çay bahçesi sahibi olmak hiçbir yönden avantaj sağlamamaktadır. Mevcut çay bahçesine ruhsat alarak cezai işlemden kurtulabildiğiniz gibi devlet desteklerinden de faydalanabilirsiniz.

Çay Budama Paraları 2018 Yılında Ne Kadar Ödenecek?

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2018 yılı için vereceği destek tutarlarını internet sitesinde yayınladı. Dönüm olarak verilecek destekler sitede listelenirken, çay budama parası dönümü ne kadar 2018 yılı için internet sitesinden tüm üreticilere duyuruldu. Bakanlığa göre bu yıl için çay budama desteği, 1 dönüm çay bahçesi için 170 TL olarak belirlenmiştir. 10 dönüm çay bahçesi bulunan vatandaşımız 1700 TL çay budama desteği alabilecektir. Verilecek desteklerle kuru çay üretiminde Dünyada 5. sırada bulunan ülkemizin sırasının yükselmesi ve ülke ekonomisine döviz kazandırması amaçlanmıştır. Geçimini çaydan sağlayan pek çok ailenin yüzünü güldürecek bu destekten faydalanabilmek için gerekli şartlar sağlanmalı ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine müracaat edilmelidir. Müracaat için;

  • Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olunmalıdır.
  • En az 1 dönüm çay bahçesi sahibi olunmalıdır.
  • Vergi veya SGK prim borcu bulunmamalıdır.
  • Başvuru tarihleri arasında başvuruda bulunulmalıdır.
  • Dileyen üreticiler, desteklerin Ziraat Bankası hesaplarına yatacağı için Ziraat Bankası’ndan hesap açtırabilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  60 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (Kefil Şartı Aramayan Bankalar)

Çay Budama Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Pek çok kamu hizmetinin kolayca gerçekleştirildiği E-Devlet uygulaması ile çay budama parası sorgulama yapılabilmektedir. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü sekmesinden yapılacak sorgulama için E-Devlet sistemine TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılması gerekmektedir

 

Kimlik doğrulamasından sonra ilgili sayfa ziyaret edilerek çay budama parası sorgulanabilmektedir. E-Devlet şifresi bulunmayan çay üreticileri, en yakın PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler. Alınan şifrenin değiştirilmesi ile E-Devlet sistemini kullanım gerçekleştirilebilecektir.

2018 Çay Budama Paraları Ne Zaman Ödenmeye Başlanacak?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Eşref Fakıbaba, 2018 yılı destekleme ücretlerinin yatmaya başladığı müjdesini verdi. Toplam desteğin 1,9 Milyar TL’lik kısmının ödenmeye başlandığı haberini duyan pek çok üretici Ziraat Bankası’na akın ederken, yeşil çay desteklerinin ödenmeye başladığı, çay budama paralarının henüz ödenmediğini Ziraat Bankası’ndan öğrendi. 2018 çay budama paraları ne zaman ödenecek sorusunun cevabını kişilerin TC kimlik numaralarının son haneleri belirleyecektir.

  • TC Kimlik numarası son rakamı 0 ve 2 ile biten üreticiler 6 Nisan 2018,
  • TC Kimlik numarası son rakamı 4 ve 6 ile biten üreticiler 13 Nisan 2018,
  • TC Kimlik numarası son rakamı 8 ile biten üreticiler 20 Nisan 2018

Tarihinde ödeme gerçekleştirilecektir. Ödemeler saat 18:00 itibari ile Ziraat Bankası hesaplarına yapılacaktır. Ziraat Bankası hesabı bulunmayan üreticiler, Ziraat Bankası’na TC Kimlik numaralarının bulunduğu kimlik ile başvurarak hak ettikleri desteği alabilmektedir. Hesaba yatan Çaykur budama paraları 2018 için Ziraat Bankası’na gitmeden önce E-Devlet’ten sorgulama yaparak paraların yatıp yatmadığı kontrol edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.