Bloke Edilen Kredi Kartları İçin Yapılması Gerekenler (Kartı Bloke Olanlar Buraya)

 
Bloke Edilen Kredi Kartları İçin Yapılması Gerekenler (Kartı Bloke Olanlar Buraya)
 

Müşterilere verilen kredi kartlarının, çeşitli nedenlerden ötürü banka tarafından kullanılamaz hale getirilmesine kart blokesi denilmektedir. Kartları bloke olan müşteriler, kartlarını hiçbir işlem için kullanamaz. Kart blokelerinde en sık görülen gerekçe, kart borçlarının ödenmemesidir. Genellikle ilk aksatılan borçlar için çeşitli uyarılar ya da limitin düşürülmesi gibi yaptırımlar uygulanır. Borcun uzun süre ödenmemesi durumunda ise bloke işlemi uygulanmaktadır. Kredi kartı blokesi, müşteri tarafından da talep edilebilen bir işlemdir. Kartın çalınması ya da şifrelerinin ele geçirilmesi durumunda, müşterinin onayı ile kartlar bloke edilebilmektedir. Kredi kartı bloke kaldırmak için yapılması gereken işlemler, bankanın prosedürlerine göre değişiklik gösterebilir. Kartın neden bloke edildiği de, açtırmak için yapılması gereken işlemleri belirlemektedir.

   

Banka Tarafından Bloke Edilen Kart Nasıl Açtırılır?

Kredi kartı bloğu nasıl kaldırılır sorusu sorulmadan önce, kartın neden bloke olduğu araştırılmalıdır. Bankadan, bu konu hakkında bilgi edinilebilir. Borçların ödenmemesi nedeniyle bloke edilen kartlar, genellikle borcun tamamı ödenene kadar açılmamaktadır. Bazı bankalar, belirli bir kısmının ödenmesi ardından bloğu kaldırabilmektedir. Kredi kartı blokesi durumunu tecrübe etmemek için kart borçlarının son gününden önce ödenmiş olmasına dikkat edilmelidir. En azından asgari tutarın ödenmesi de, bloke uygulamasının önüne geçebilir. Borçlar ödendikten sonra, banka otomatik olarak bloke işlemini kaldırır. Blokenin daha erken kaldırılması için ise banka ile görüşmek gerekmektedir. Borcun belirli bir kısmının ödenmesi ve bankanın inisiyatifi ile bloke kaldırılabilir.

Kredi Kartı Bloke Süreleri

Bankaların, bloke konusunda farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bazı bankalar borcun ilk kez ödenmemesi durumunda bu işlemi uygularken bazı bankalar da bu hatanın birkaç kez tekrarlanmasının ardından bloke uygular. Kredi kartlarının bloke edilmesinde, borcun 30 iş günü geciktirilmesi yeterli olabilmektedir. Bu süreyi 90 iş gününe kadar uzatan bankalar da bulunmaktadır. 90 iş günü boyunca geciktirilen borçlar için bloke edilen kartlar, ancak borcun tamamının ödenmesi ile tekrar açılabilmektedir. Borçlar ödendikten sonra 24 saat içerisinde kartlar tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Kredi kartı bloke süresi, borçlar ödenene kadar devam edecektir.

Denizbank Kredi Kartı Blokesi Kaldırmak

Kredi kartı bloke kaldırmak Denizbank müşterileri için borçların tamamının ödenmesi ile gerçekleştirilebilmektedir. Borçların asgari tutarının ödenmesi ya da bir kısmının ödenmesi yeterli değildir. Borçlar ödendikten sonra, banka tarafından bloke kaldırılacaktır. Borcunuzu ödediğiniz halde bloke uzun bir süre kaldırılmadıysa, banka ile iletişime geçerek gereğinin yapılmasınız talep edebilirsiniz. Borçların en kısa sürede ödenmesi önerilir. Kart bloke olsa da, geciken her gün için borç tutarına faiz eklenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cep Telefonu Alırken Mikro Kredi Veren Bankalar Hangileridir? (Cep Telefonu Kredisi)

 

 

Yapı ve Kredi Bankası Kredi Kartı Blokesi Kaldırmak

Bloke olan bankamatik kartı nasıl açılır diye merak eden Yapı ve Kredi müşterileri, bankalarından ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi alabilirler. Kredi kartı bloke kaldırmak Yapı ve Kredi’de de, diğer pek çok bankada olduğu gibi, kredi kartı borcunun tamamen ödenmesi ile yapılabilmektedir. Ödeme sonucunda kart borcu kalmamalıdır. Asgari tutarın ödenmesi ya da toplam tutardan daha az bir miktar ödenmesi, kartların açılmasını sağlamamaktadır Bu nedenle, müşterilerin kart borcunu en kısa sürede kapatmaları gerekir. Ödeme yapılmayan her gün, kredi kartı borçlarına faiz uygulanması demektir. Uzun bir süre ödenmeyen borçlar, ciddi rakamlara ulaşabilmektedir. Borçların ödenmesinde daha büyük bir sıkıntının yaşanmaması için en kısa sürede ödenmesi önerilir. Kart blokesi kaldırıldıktan sonra da borçların zamanında ödenmesine dikkat edilmelidir. Sürekli bloke uygulanan müşterilerin kredi notu da olumsuz etkilenir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.