Binlerce Çiftçiye Kredi Erteleme Müjdesi (Ziraat Bankası Kredi Erteleme) Erteleme Ne Zaman

 
Binlerce Çiftçiye Kredi Erteleme Müjdesi (Ziraat Bankası Kredi Erteleme) Erteleme Ne Zaman
 

Bu yıl doğal afetler dolayısıyla çiftçiler için oldukça sıkıntılı geçerken, tarım işletmeleri ve çiftçilerin yaşadıkları bu afetlerden olayı önce Ziraat Bankası daha sonra da Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerin kendilerine olan kredi borçlarının 1 yıl süreyle ertelendiğini duyurdu.

   

Bu konudaki 20 Haziran 2018 tarihindeki Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle ayrıntıları da netleşen açıklamada, 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye genelinde yaşanan yoğun kar yağışı, sel felaketi, su baskını, hortum, fırtına, taban suyu yükselmesi, yangın, dolu yağışı, kar fırtınası, aşırı soğuklar, yıldırım düşmesi, don, kırağı, kuraklık, güneş yanığı, heyelan, toprak kayması, erozyon ve deprem gibi doğal afet ve felaketlerin beklenenin üzerinde olması nedeniyle ve bu nedenlerle üretim tesisleri, seraları, ekinleri, arazileri ve hayvanları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) bağlı tüm gerçek ve tüzel kişiliklerin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan vadesi gelmiş ya da 31 Aralık 2018 son ödeme tarihli tüm kredi borçlarının 1 yıl süreyle erteleneceği belirtildi.

Hasar Tespit Komisyonu Kararı Belirleyici Olacak:

Belirtilen doğal afetlerde ilgili kararda ayrıntılı olarak tanımlamaları yapılan durumlarla karşı karşıya kalan çiftçiler zarar oranlarının %30’dan yüksek olması durumunda kredi ertelemesi başvurusu yapabilecek. Bununla alakalı kurulan hasar tespit komisyonu çiftçinin zarar tespitini yaptıktan sonra raporunu komisyon üyelerine sunacak ve erteleme kararının çıkabilmesi için de komisyonda salt çoğunluk aranacak. Tespit edilen zararın %30’dan yüksek olmaması ya da çiftçilerin Çiftçi kayıt Sistemi’ne bağlı olmadığı durumlarda ise kredi ertelemesi yapılamazken, bu konuda çiftçilerin başvuru sırasında sıkıntı yaşamamaları için geçmiş dönemlerde görülen evrak yoğunluğu da ortadan kaldırıldı. Çiftçilerin başvurularını bizzat yapabilecekleri gibi, elektronik ortam üzerinden de yapabilmelerinin yolu açıldı.

Karar Tüm İlleri Kapsıyor:

Resmi Gazete’de yayınlanarak 25 Haziran 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren tasarı Türkiye genelindeki tüm çiftçileri kapsarken, bu konuda şehir ayrımı da yapılmıyor. Ayrıca geçmiş yıllarda yapılan benzer düzenlemelerde erteleme kararı verilmiş olsa da bir sonraki yıl yapılan ödemelerde yüzde 3 ekstra faiz kararı verilmiş olsa da, 2018 yılı düzenlemesinde böyle bir madde de yer almıyor. Ayrıca hasar alt sınırın %30 olarak açıklanmasının yanında, bazı bölgelerde değişik nedenler dolayısıyla meydana gelen zararın %70’ler seviyesinde olduğu da belirtiliyor. Kapsamı oldukça geniş olmakla birlikte, 2018 yılı içerisinde şu an en büyük zararın aşırı yağışlar, sel ve dolu nedeniyle olduğu belirtilirken, yaz ayının gelmesiyle birlikte mevsimsel sıkıntıların da geçmiş yıllara göre bir nebze daha yukarıda olduğu belirtiliyor. Başvuru sonucunun öğrenilmesi ve ziyan tespiti bir aydan daha kısa bir sürede sonuçlandırılırken, hasar tespitinin %30’dan az olarak belirlenmesi durumunda bu konuda tekrar başvuru yapılması hakkı da bulunmuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.