Belediyeden Pazar Tezgâhı Nasıl Kiralanır? (Başvuru İşlemleri)

 
Belediyeden Pazar Tezgâhı Nasıl Kiralanır? (Başvuru İşlemleri)
 

Belediyeden pazarda tezgâh kiralamak ve işletilmesi için ikamet ettiğiniz yere en yakın belediye encümenine başvuruda bulunabilirsiniz. Satış tezgâhları açık pazarlarda tahsis yoluyla işletilirken, kapalı pazarlarda ise belirli süreli sınırlı hak tesisi yönetimi kullanılarak kiralama şeklinde yapılmaktadır. Bu süreli sınırlı hak tapu kütüğüne tescil edildikten sonra süresi en fazla on yıllı geçemez. Aynı Pazar yeri içerisinde bir kişi en fazla iki adet satış tezgâhı kiralayabilmektedir. Belediye tarafından belirlenen diğer kurallar çerçevesinde, benzer ürün gruplarının aynı mevkilerde toplanmasıdır.

   

Pazar Tezgâhı Almak Ve Mevzuat

Pazarda tezgâh kiralama belediyenin belirlediği yerde ve mevzuata uygun şekilde yürütülmektedir. Tezgâh sahibi olacak kişilerin belirlenmiş olan bütün şartları ve evrakları eksiksiz olarak tamamlaması gerekmektedir. Mevzuatla ilgili bilgiye mevzuat.basbakanlık.gov.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Bu şartlardan bazıları ise şöyledir;

 • Başvuruda bulunacakların vergi mükellefi olması,
 • Başvuruda bulunacağınız tarihten önceki yıl içerisinde belediye tarafından hakkınızda kira sözleşmenizin iptali veya tahsis iptal kararının verilmemiş olması,
 • Başvuru sahibinin esnaf ve sanatkârlar odası kaydının olması,
 • Üretici satıcıların Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı tutulan kayıtlarda sistem kadınızın bulunması gerekmektedir.

Pazar yeri kiralama fiyatları, bulunduğunuz şehre, pazarın konumuna ve hatta tezgahınızın bulunduğu yere göre farklılıklar göstermektedir. Ortalama olarak pazar tezgâhı fiyatları 5 bin TL’den başlayıp, büyük ve sosyete pazarlarında 50 bin TL kadar çıkabiliyor. Yönetmeliğin 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca üretici ve semt pazarlarındaki tezgahların tahsis bedeline belediye karar vermektedir.

Pazar Yeri Belediye İlan Ve Başvuru Süreci

Pazar tezgâhı nasıl alınır merak ediyorsanız süreç ilerleyişi ve başvuru sonuçlanması için yaklaşık 40 günlük bir süre gerekmektedir. Öncelikli olarak pazarlardan yer tahsisi yapılacağı belediye ilan panosundan duyurulur. İlanın örneği; ilgili meslek odalarına gönderilir. Belediye tarafından yapılan ilan duyuruları, yapılacak tahsis tarihinden minimum bir hafta önce yapılmaktadır. Bir hafta boyunca ilanın geçerliği sürmektedir. Pazar yeri tahsisi için başvurular kayıtlı odalara yapılmakta olup odalar başvuruları Belediye Başkanlığı’na iletirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devletten Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? (50 Yıl Arazi Kiralama)

Olumlu sonuçlanan Pazar yeri tahsisi başvuruları odalara bildirilmektedir. Pazar yerini kiralayabilecek olan kişilerin, talep edilen belgeleri temin ederek Belediye Başkanlığı’na teslim etmeleri gerekmektedir. Başvurular 30 gün içerisinde sonuçlanmak üzere değerlendirilmeye alınmaktadır. Değerlendirmeyi; ilgili meslek odası temsilcileri, Hesap İşleri Müdürlüğü, Hal memurluğu ve Zabıta Amirliği tarafından oluşturulan komisyon yapmaktadır.

Başvurusu uygun görülenler bir liste halinde Zabıta Amirliği tarafından duyurulmaktadır. Olumlu sonuçlanan başvuru sahipleri, gerekli depozito ve ücretleri ödedikten sonra pazaryeri tahsis belgesini alabilmektedir. Pazar yeri tahsis belgesi olmadan ilgili pazar yerinin kullanılması kesinlikle yasaktır ve belirli cezai uygulamalara tabidir.

Pazar Yeri Başvurunda Gerekli Belgeler

Pazar yeri için başvuruda bulunacak olan kişilerin gerekli evrakları temin ederek başvurularını tamamlamaları gerekmektedir. Gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Belediyeye herhangi bir borç bulunmadığına dair belge
 • Pazar yeri için hazırlanan talep dilekçesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • İkametgâh belgesi
 • Pazar yeri şartnamesi ve yönetmeliği hükümlerine uyulacağına dair sözleşme
 • Meslek odası sicil kaydı

Gerekli belgeleri temin ettikten sonra, belediye encümeni tarafından tespit edilecek olan başvuru ücretini ödeyerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Pazar yeri kiralama işlemi için başvurunuzu tamamlandıktan sonra, pazar yerinde perakende satış yapabilirsiniz. Pazar yerlerinde toptan satış yapmanız yasaklanmıştır. Pazar yeri alıp kiraya vermek istiyorsanız, belediyeden yazılı onay alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Genel şartlara uyduğunuz takdirde Pazar yerinizi devredebilir, trampa yapabilir veya kiralayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.