Başka Krediye Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi? (Kaç Tane Krediye Kefil Olunur)

 
Başka Krediye Kefil Olan Kredi Çekebilir Mi? (Kaç Tane Krediye Kefil Olunur)

Hukuki Anlamda Kefil Kimdir?

 

Günümüzde tüketicilerin bankalarla olan ilişkilerinde bazı durumlarda bankalar zaman zaman kefil talebinde bulunabilmektedir. Öncelikle kefil tanımını biraz açarsak; borçlar kanunu maddelerinde açıklandığı üzere, asıl borçlunun ödemeyi taahhüt ettiği tüm borç ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, onun yerine tüm ödemeleri yapacak olan gerçek kişiye kefil ismi verilir. Tabii ki kefalet işleminin yazılı bir sözleşmeyle yapılması gereklidir. Tüketicilerin banka ile olan ilişkilerinde sözleşmeye bağlı ödemelerinin zamanında yapılmaması durumunda banka öncelikle borçludan ödemelerin yapılması konusunda tekrar bir istekte bulunsa da, ödemenin yine de yapılmaması kefilin üzerine hukuki sorumluluk yükler.

   

Kredisi Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredisi olan kişinin kefil olabilmesi hususunda hukuki bir engel bulunmamaktadır. Bankalar kredi verdikleri kişiye uyguladıkları tüm prosedürleri kefil olacak kişilere de uygulamaktadırlar. Daha da açacak olursak kefil olan kişilerin de kredi risk durumu (kkb) incelenerek, uygun şartlar sağlandığı takdirde kredisini düzenli ödeyerek kredi notu yüksek olan kişinin kefil olabilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak kredi ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmaması, kredi notunu düşürerek risk durumunu arttıracaktır. Bu durumda bankalar kefillik isteğini reddedebilecekleri gibi, ekstra bir kefil talebinde de bulunabilirler. Ya da çok yüksek meblağda kredi kullanan kişilerin kredi ödemeleri düzenli olsa bile, kredi miktarının büyüklüğünden dolayı, bazı durumlarda kişilerin kefillik istekleri bankalar tarafından kabul görmeyebilir.

Peki kaç kişiye kefil olunur?

Bu konuda da kesin bir hukuki hüküm yoktur. Kişinin halihazırda düzenli ödediği bir kredisi varsa, kredi notu yüksekse ya da örneğin kefil olduğu kişinin ödemeleri düzenli bir şekilde devam ediyorsa; kişi halihazırda iki kişiye birden kefil olabilir. Ancak 3.kez kefillik hususunda çok büyük ihtimalle bankalar tarafından kabul görmeyecektir.

Kredilerin Nitelikleri:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fibabanka’nın Sunduğu Bireysel Emeklilik Hizmeti Fibabanka Bank Bireysel Emeklilik Başvurusu

Kredilerin nitelikleri hem kefil hem de kredi çekenler için önemlidir. Bu paralelde konut kredisine kefil olan kredi çekebilir mi sorusuna yalın anlamda hayır yanıtı verilemeyecektir. Kefil olunan konut kredisi düzenli olarak ödeniyorsa, kefil olan kişinin kredi çekmesinde bir sakınca yoktur. Ancak ödemelerde sıkıntı varsa ve kefilin borç yükünün altına girme olasılığı belirirse en basit ihtiyaç kredisi talebi bile bankalar tarafından geri çevrilebilir. Kefillik kredi notunu etkiler mi? sorusunun cevabı da yukarıda yazılanlarla birebir aynıdır. Kefil olunan borcun düzenli ödenmesi kredi notunu yukarı ya da aşağı hareket ettirmez. Ancak borcun ödenmemesi kefil için de kredi notunu aşağı çekebilir. Kefil olunan kredinin 3 taksidin ödenmemesi ve yasal sürecin başlaması, borçluya ait hukuki sorumluluğun altına kefilin girmesine neden olacaktır.

Kefillikten Feragat Etmek Mümkün Mü?

Kefil oldum nasıl kurtulurum? diye düşünenler var ise bunun pek kolay olmadığını söylemekte fayda var. Banka kefilliklerinde kefil olunan kişinin hesabına ilgili paranın yattığı ana kadar kefillikten feragat etmek mümkün bile olsa, bundan sonra kefillikten ayrılma diye bir durum söz konusu olmamaktadır. Kefillik durumu sözleşmelerle garanti altına alınan hukuki bir akittir. Ancak borcun tamamının ödenmesi ya da 10 yıllık zaman aşımı sonucunda sona erer. Özellikle ülkemizde herhangi bir borca kefil olmadan durumun iyi irdelenmesi, imzalanan sözleşmenin tüm yönleriyle incelenmesi oldukça önem taşımaktadır. Kefillik durumunun her aşamasında kefil olan kişinin de asıl borçlu durumda olduğu asla unutulmamalıdır. Son olarak emekli kefil olabilir mi? Sorusunun cevabı evet olarak verilebilir. Burada kredinin bitim tarihi sonuna kadar emeklinin 65 yaşını geçmeme şartı aranmakta, aynı borçlu gibi kredi notuna bakılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.