‘Bankanız Provizyon Vermedi’ Hatası Neden Ve Nasıl Oluşmaktadır? Ne Yapmak Gerekir

 
‘Bankanız Provizyon Vermedi’ Hatası Neden Ve Nasıl Oluşmaktadır? Ne Yapmak Gerekir
 

Provizyonun ne olduğunu anlamak ‘Bankanız provizyon vermedi ne demek?’ sorusunu cevaplayabilmek için oldukça önemlidir. İnternet alışverişlerinizde veya banka kartlarınızla pos cihazları aracılığı ile yaptığımız alışverişlerde ödeme esnasında bankadan onay iletisi beklenmektedir. Bu bekleyişin asıl sebebi sistemin banka üzerinden güvenlik kontrollerini yapması ve hesabınızda yapmak istediğiniz alışverişi karşılayacak kadar miktar olup olmadığının belirlenmesi için geçen süreçtir.  Sonuç olarak provizyon banka hesabınızda veya kredi kartınızdaki bakiyenin ödeme yapmak için uygun olup olmadığını belirten bilgidir. Ödeme yapacağınız işletme ile çalıştığınız banka arasında provizyon, yani doğrulama işlemi olması gerekmektedir. Bu duruma provizyon alma işlemi denmektedir. Bazı durumlarda yaşanan sorunlardan dolayı provizyon alma işlemi başarısız hatası alınabilmektedir. İşte bunlardan bazıları;

   
  • Online satış yapan internet sitelerinden alışveriş yaparken bilgilerinizi yanlış girmeniz durumunda bu hatayı alabilirsiniz. Bilgileri doğru girdiğinizden emin olarak tekrar ödeme işlemini denemeniz faydalı olacaktır.
  • Kredi kartları internet alışverişlerine kapalı olabilmektedir. Bunun sonucunda da bu hatayı alabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleriyle görüşerek kartınızı internet alışverişlerine açabilirsiniz.
  • Son kullanma tarihi geçmiş olan kartınızdan dolayı aynı problemle karşılaşmanız mümkündür. Bankanıza başvurarak son kullanma tarihinizi yenileyebilirsiniz.
  • Kart limitiniz ödemeyi yapmak için yeterli olmadığında da provizyon hatası alabilirsiniz. Limitinizi kontrol ettikten sonra ödeme işleminizi tekrar edebilirsiniz.
  • Yurtdışından aldığınız bir kartla yurtiçinde ya da yurtiçinden aldığınız bir kartla yurtdışında yapacağınız alışverişler onay işlemi geciktiği için provizyon hatası alabilirsiniz.

İninal Kart İle Zula İşlemlerinde Provizyon Hatası

Türkiye’nin ilk yerli MMOFPS oyunu olma özelliği taşıyan Zula; çok sayıda özgün karakter, ayrıntılı haritası seçeneğiyle oldukça ilgi gören ve her geçen gün geliştirilen bir oyundur. Haritalarında ülkemizin şehirleri bulunan Zula oyununun içinde yapılan ödemeler için İninal kart kullanılmaktadır. Oyun sırasında yapacağınız online harcamalarda ‘ininal provizyon alınamadı’ gibi hatalar alabilirsiniz. Bu hataları aldığınızda Zula oyununda kartınızı onaylattığınızdan emin olun. Çünkü kartın onaylatılmadığı durumlarda bu hataları alabilişiniz. Yine ‘Zula provizyon hatası’ alıyorsanız bankanızla görüşerek problemi çözebilirsiniz. Kart bilgilerinizi yanlış girdiğinizde de bu hatalardan birini alabilirsiniz. Bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olarak tekrar denemenizde fayda olacaktır.

Provizyon Verilmedi Hatası Aldığınızda Yapmanız Gerekenler

Bankanız provizyon vermedi hatası Gittigidiyor.com sitesinde oldukça fazla şikâyet edilen durumlardan biridir. Provizyon hatası genel olarak bankada yaşanan gecikmeden, kredi kartı bilgilerinin yanlış girilmesinden ya da kredi kartlarının internet alışverişlerine kapalı olmasından kaynaklanabilir. Giriş yaptığınız bilgileri kontrol edip tekrar deneyin ya da bankanızın müşteri temsilcileri ile görüşün. Problem çözülmezse Gittigidiyor.com müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Provizyon hatası genel olarak internet üzerinden yapılan alışverişler sırasında ortaya çıkmaktadır. İnternette online alışveriş sitelerinde provizyon hatası alınmasının en büyük sebeplerinden biri alışverişlerinde kartın internet alışverişlerine kapalı olmasıdır. Bankalar güvenlik amacıyla genel olarak kullanıcı tarafından bir talep gelmeden önce kredi kartlarını internet üzerinden alışverişlere kapalı tutmaktadırlar. Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri ile görüşerek kredi kartınızı internet alışverişlerine açtırabilirsiniz. Örneğin Ziraat bankası bankanız provizyon vermedi hatasını aldığınızda Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak öncelikle kartınızın internet alışverişlerine açık olup olmadığını sorgulatabilir ve değilse açtırabilirsiniz. Aynı zamanda kişilerin kartlarında yaşanan bir güvenlik sorunu da provizyon hatasına sebep olabilmektedir. Kartlarının arka yüzeylerinde yazan 3 haneli şifrenin yanlış girilmesi durumunda sıklıkla provizyon hatası alınabilir. Üç haneli güvenlik kodunun doğru girilmesi hatanın çözülmesine yardımcı olacaktır. Böylece alışverişlerinizi gönül rahatlığı ile tamamlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.