Bankaların Yapılandırma Hizmetleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Yapılandırma Yapmayan Bankalar

 
Bankaların Yapılandırma Hizmetleri İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Yapılandırma Yapmayan Bankalar
 

Banka yapılandırma yapmak zorunda mı sorusu, herhangi bir bankanın müşterisi olan herkesi ilgilendirmektedir. Kişiler, ihtiyaçlarını giderebilmek için bankalar tarafından sunulan kredi ya da kredi kartı gibi ürünleri kullanabilmektedir. Bankalardan alınan borçların geri ödenmesi konusunda da uygun ödeme planları hazırlanmaktadır. Hazırlanan bu ödeme planları ya da uygulanan taksit sayısı,, her zaman müşterilerin istediği ve gelir durumuna uygun olduğu şekilde ayarlanmamaktadır. Borçlarını ödemekte zorluk yaşayan kişiler aylık taksitlerini geciktirmek zorunda kalmakta ve bu nedenle düşük kredi notuna sahip olma, gecikme faizi ödeme gibi sorunlarla uğraşmaktadır.  Bu gibi durumlarda, bankalara başvuru yapılarak borçların yapılandırılması talep edilmelidir. Banka yapılandırma dilekçe örneği incelenerek, örnektekine uygun bir şekilde dilekçe hazırlanabilir.

   

Bankalardan İhtarname ya da İcra Belgesi Alanlar Ne Yapmalı?

Bankalar, borçlarını uzun süredir ödemeyen müşterilerinin adreslerine ihtarname ya da icra belgesi gönderebilmektedir. Bu belgeleri alan kişilerin itiraz edebilmeleri için 1 haftalık yasal bir süreci bulunmaktadır. 1 haftadan sonra yapılacak itirazlar kabul edilmeyecektir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek en mantıklı hareket, mümkün ise, borçların tamamen kapatılmasıdır. Borç ödeme imkanı bulunmayan kişiler, aylık ödemelerin daha az olması ve vade süresinin uzatılması için talepte bulunabilirler. Bu durumdaki kişiler için bankalar tarafından yapılandırma yapılması gereklidir.  Konut kredisi yapılandırma gibi borç yapılandırmalarında, eskiye oranla daha yüksek bir faiz uygulaması yapılabilir.

Kara Listede Olanların Yapması Gerekenler

Günümüzde bir X bankasının müşterisi olsanız bile, Y bankası da sizinle ilgili önemli bilgileri kısa bir sürede edinebilmektedir. Bankalar, birbirleri ile sık sık bilgi alışverişinde bulunmaktadır. Kara liste de, bankaların ortak olarak oluşturdukları, müşteri profiline yönelik hazırlamış listelerden birisidir. Borçlarını zamanında ödeme konusunda sık sık hata yapan ya da hiç ödemeyen kişiler, bu liste içerisinde değerlendirilmektedir. Kişiler, daha önce hizmet almadıkları bir bankaya gitseler dahi kara listede olduklarından istedikleri hizmeti alamayacaktır. Bu listede borç takibi ve icra davası takip eden kişiler de bulunmaktadır.  Bu kişiler, hangi bankaya giderlerse gitsinler, kredi başvurularından olumsuz sonuç alacaktır.  Kara listeden çıkmak isteyen kişiler, borçlarını tamamen kapatmalıdır. Belirli bir kısmı ödense dahi kabul edilmemektedir. Tüm borçlar kapatıldıktan sonraki 5 yıl süre içerisinde kara listeden çıkmak mümkündür. Daha kısa sürede çıkmak isteyenler, bir banka hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilir. Bu durum, bankaların kişiye bakış açısını değiştirecektir.

Yapılandırma Yapan Bankalar

Yapılandırma yapan bankalar arasında ülkemizdeki önemli bankalar da yer almaktadır. Kredi yapılandırma Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, QNB Finansbank, İş Bankası ve Garanti Bankası tarafından gerçekleştirilebilen  bir işlemdir. Bankalar genellikle yapılandırma talebinin müşteriden gelmesini bekler. Müşteriden böyle bir talep gelmediği sürece otomatik olarak yapılandırma yapılamamaktadır. Bazı bankalar, müşterilerin ödeme hareketlerini inceledikten sonra kendileri de yapılandırma teklifi sunabilmektedir. Müşteriden talep geldikten sonra bankaların yapılandırma yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde hem banka hem de kişi bu durumdan zarar görmektedir. Yapılandırma başvurusu için telefon bankacılığı ile müşteri hizmetlerine bağlanabilir ya da doğrudan şubelere gidilerek dilekçe verilebilir. Bazı bankalar, internet bankacılığı üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Yapılandırma yapıldığında faiz oranının değişeceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Bankalar, yalnızca borçlarını ödeyemeyecek durumda olan müşterilere bu hizmeti vermektedir. Borçlarını düzenli olarak ödeyebilen ancak vade süresini değiştirmek isteyenler, bu hizmetten faydalanamaz.  Yapılandırma gibi sorunlarla uğraşmamak için banka ürünlerinin dikkatli bir şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir. Kredi ve kredi kartı ürünlerinde gelir durumuna göre limit belirlenmelidir. Aksi takdirde ödenmesinde zorluk yaşanacak borçlarla uğraşmak zorunda kalınabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.