Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?

 
Banka Maaş Hesabına Bloke Koyabilir mi?
 

Maaş hesabına bloke koyulması işlemleri, resmi mercilerden herhangi bir yasal evrak olmadan kesinlikle imkansızdır. Maaş hesabı, bireye ait düzenli gelirin yer aldığı, herhangi bir haksız kazanç barındırmayan, belgelendirilebilen ve bağlı olunan sigorta kurumundan ödeme tutarlarının teyid edilebildiği hesaplardır. Diğer mevduat hesapları; paranın kaynağının yasal olmayan yoldan elde edilmiş olması, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)’nin hesapta suç teşkil edebilecek unsurlar tespit etmesi gibi durumlarda bloke edilebilirken, maaş hesabı bireyin özel, kamu ya da şahsına ait işletmelerde elde ettiği kazancın yatırıldığı hesaplar olduğundan bu hesaptaki paraların da kullanımı şahsın inisiyatifindedir.

   

Maaş Hesabına Haciz

Kişinin bankaya, herhangi bir kuruma ya da bir bireye ödenmemiş borcu olması ve bunun mahkeme kararı ile tahsilatının onaylanması durumunda haciz işlemi uygulanır. İcra müdürlükleri tarafından öncelikli olarak haciz işlemi, kişi düzenli bir işte çalışıyor ise maaşına uygulanmak üzere bağlı olduğu sigorta kurumundan kontrol edilerek tespit edilen işyeri adresine tebliğ edilir. Çalıştığı firma, maaş haczi mahkeme tebligatını teslim aldıkları ay sonunda, maaşının en fazla ¼’ü olacak şekilde maaştan kesinti yapar ve kesinti yaptığı tutarı, tebligatta bildirilen ilgili icra müdürlüğünün banka IBAN numarasına EFT/Havale yapmakla yükümlüdür. İcra Müdürlüğü, kesintinin uygulamaması ve icra müdürlüğüne gönderilmemesi gereken durumlarında borçtan şirketi sorumlu tutar. Ödenmesi atlanan ya da unutulan aylarda borcun biriken tutarı, takip eden ay mutlaka yatırılmalıdır. Maaş haczi kesintisine, borç bitene kadar her ay devam edilir, kişinin maaşına farklı bir icra borcunun daha gelmesi durumunda ise yeni borcun ödenmesine, devam eden borcun bitmesiyle başlanır.

Bankaya Olan Borç İçin Bloke Konulabilir Mi

Banka, kendisinden aldığı krediyi ya da kredi kartı taksitlerini ödememiş olan müşterisinin hesabına toplu bir para gelmesi durumunda borcu ödenmesi için hesaplar arasında müşterinin haberi olmadan işlem yapamaz. Bu durumlarda banka müşteri temsilcisi, hesapta mevduat görünmesine rağmen borcun ödenmemesi sebebiyle müşteriyi arayıp hatırlatma yapabilir. Fakat hesaptaki parayı, kesinlikle herhangi bir savcılık kararı ya da icra müdürlüğü tebligatı olmadan bloke edemez. Bankaların, kendi müşterilerinin borcu için yapabileceği yasal uygulama, diğer borç tahsilatları için uygulanan haciz yöntemleriyle aynıdır. Banka, icra müdürlükleri tarafından borcun tahsilatı için gelen tebligatların birden fazla olması durumunda borcun hesaptan tahsil edilmesi için, blokeyi tebligat teslim tarihlerine göre sıraya koyarak yapmalıdır. Bankalar, müşterisinin bankaya olan borcunu kesinlikle önceliklendirerek kendi namına kesemez. Borç tahsilatının mutlaka icra müdürlüğü tarafından tebliğ edilen mahkeme kararıyla yapılması esastır. Bankaların, bu işlemi doğru yöntemle uygulamamaları durumunda ise Tüketici Mahkemeleri’ne başvurulabilir ya da mahkeme yoluyla bankadan şikayetçi olunabilir. Bu durumda banka, usulsüz kesinti yaptığı tutarı, kişiden alacak borcunun olmasına rağmen geri ödemek zorunda kalabilir.

Maaş Hesabına Kredi Kartı Ödemesi İçin Bloke Koyulması

Bankalar, müşterilerinin kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda gecikme faizi uygularlar. Gecikme faizine rağmen hala ödenmeyen kredi kart taksitleri için ise yasal takip başlatırlar. Bu durumların yaşanmaması için bankalar, bazı yeni uygulamalar geliştirerek ödemelerin düzenli olmasını sağlamayı hedeflerler. Örneğin müşterilerine kredi kartı başvuru işlemleri sırasında kredi kartı taksitlerinin her ay otomatik olarak vadesiz mevduat hesabından ödenmesi için talimat seçeneğini sunarlar ve onaylatırlar. Müşterilerin verdikleri talimat gereği kredi kartı ödemelerini, maaş hesabına her ay gelecek olan mevduattan banka, her ay otomatik olarak tahsil ederek kredi kartı ödemelerini, müşterinin diğer ödemelerinin önüne almış olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB’in Sıfır Faizli Kredi Desteği (İşletmelere Geri Ödemesiz Kredi)

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.