Banka Kredisini Hayat Sigortası Ölüm Halinde Ödüyor Mu? Ölenin Kredisine Ne Olur?

 
Banka Kredisini Hayat Sigortası Ölüm Halinde Ödüyor Mu? Ölenin Kredisine Ne Olur?
 

Bankalar üzerinden kredi kullanımında, özellikle de yüksek tutarlı kredi çekimlerinde, bankaların mecbur tutmadığı ancak talep ettikleri, hayat sigortası yaptırılması olmaktadır. Kredi kullanıcısı, hayat sigortasını kredi kullanırken yaptırırsa ya da önceden yaptırmış olduğu bir hayat sigortası varsa; kredi taksitlerinin ödenmesi sırasında yaşanacak vefat durumunda, vefat eden kişinin kredi borcu, sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Hayat sigortası tazminatı olarak geçen bu durum, kalan kredi taksitlerinin sigorta şirketi tarafından ödenmesi anlamına gelmektedir. Kredi borcunun kapatılmasından sonra kalan tazminat, vefat eden kredi kullanıcısının mirasçılarına verilir. Ancak vefat eden kredi kullanıcısının hayat sigortası yoksa, kredi borcu, vefat eden kişinin mirasçılarına devredilmektedir. Dolayısıyla, kredi kullanılmak istendiğinde, bankaların sunduğu hayat sigortası teklifi de bu noktada önemli olmaktadır.

   

Hayat Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Bankalardan kredi kullanımı sırasında sunulan hayat sigortası teklifi, zorunlu bir kullanım tercihi değilidir. Banka müşterisinin insiyatifine bağlı bir durumdur. Ancak bazı durumlarda, kişinin rızası olmadan, çekilen banka kredi masraflarına hayat sigortası masrafı da yansıtılarak,  hayat sigortası yaptırılmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında; hayat sigortasını iptal ettirmek için kişinin rızası dışında hayat sigorsatısı yaptırıldığına dair Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na şikayet dilekçesiyle başvuru yapılmalıdır.

Şayet kişinin rızası dahilinde hayat sigortası yapıldıysa ve kişi ilerleyen dönemde hayat sigortasını iptal ettirmek isterse, o döneme kadar yapılan prim ödemeleriyle birlikte hayat sigortası şirketine gidilmeli ve iptal bildiriminde bulunulmalıdır.  İki tür iptal bildiriminde de yapılan başvurular incelendikten sonra, onaydan geçerek hayat sigortası kullanımı durdurulabilir.

Hayat Sigortası Zorunlu Mu?

Bankalar aracılığıyla kullanılmak istenilen taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve diğer kredi türlerinde, bankalar tarafından hayat sigortası yapılması gerektiği iletilmektedir. Bu durumda da kredi kullanacak kişilerin aklına gelen ilk soru da; hayat sigortası yaptırmak zorunda mıyım? olmaktadır. Bankaların hayat sigortası yaptırtma amacı; bankanın kendisi için ödeme konusunda güvence sağlaması, kredi kullanan kişinin başına bir şey gelmesi durumunda kredi borcunu sigorta şirketinden tahsil edebilmesi ihtiyaçlarından doğmaktadır. Banka adına güvence teşkil eden hayat sigortası, krediyi kullanan kişinin yakınları için de bir güvencedir. Çünkü kredi kullanan kişi, yaşamsal risk taşıyan bir durum yaşadığında, hayat sigortası olmazsa, kredi borçları kişinin mirasçıları ya da yakınları tarafından ödenmek durumundadır. Ancak tüm bu durumlar, hayat sigortası yaptırmanın zorunlu olduğu anlamına da gelmemektedir. Hayat sigortası yaptırmak tamamen kişinin rızasıyla olabilecek bir durumdur. Hayat sigortası yaptırıldıktan sonra, yine kişinin isteği dahilinde sigorta iptali de yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Turkish Bank Bireysel Emeklilik (Başvuru Yöntemleri)

Hayat Sigortası Ölüm Tazminatı Hesaplama

Kredi kullanımlarında hayat sigortası yaptırıldıysa ve kredi kullanımından sonra, krediyi çeken kişi vefat durumu yaşarsa; hayat sigortası yaptırılan şirket, vefat eden kişinin lehdarlarına tazminat ödemek durumundadır. Ölünce hayat sigortası ne kadar öder?, sorusu hayat sigortası yaptıran kredi kullanıcılarının ve yakınlarının en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir.

Hayat sigortası yapan şirket, kredi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda öncelikle kredi kullanılan bankaya, kalan kredi borcunun tamamanı ödeyerek, kişinin kredi borcunu kapatır. Tazminattan ödeme sonrasında bir miktar kalırsa ve de vefat eden kişi, vefat etmeden önce kendine bir lehdar belirlemişse, kredi borcunun kapatılmasından sonra kalan tazminat miktarı, vefat eden kişinin belirlediği lehdar ya da lehdarlara ödenir. Tutarın ne kadar olduğu, kredi çekilirken kredi kullanıcısının poliçede belirlediği miktarlar üzerinden yapılmaktadır. Bu bakımdan hayat sigortası ölüm tazminatı hesaplaması, hayat sigortası yaptırılırken imzalanan poliçedeki tutarlara bağlıdır.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.