Banka Hesabından Bloke Kaldırmak İçin Yapılması Gerekenler (E-haciz Kaldırma)

 
Banka Hesabından Bloke Kaldırmak İçin Yapılması Gerekenler (E-haciz Kaldırma)
 

Banka hesaplarına konulan blokeler, ekonomik anlamda büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Bu durumu yaşamamak için bankaya olan borçların düzenli olarak ödenmesine ve ödenmesinde sorun yaşanabilecek borçlara girilmemesi gerekmektedir. Banka hesaplarına konulan blokeler genellikle devlet kurumlarına olan borçların ödenmemesi durumunda gerçekleştirilmektedir. Banka hesaplarına yapılan blokeler, borcun miktarına göre gerçekleştirilmektedir. Hesapta, borç tutarından daha fazla bir bakiye mevcutsa geri kalan tutar kullanılabilir. Banka hesabından bloke kaldırmak için borcun bulunduğu kuruma gidilerek, gerekli ödemenin gerçekleşmesi gerekmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra, banka hesaplarındaki bloke kaldırılır.

   

Banka Hesaplarına Hangi Durumlarda Bloke Uygulanır?

Banka hangi durumlarda hesaba bloke koyar sorusu, her yetişkinin bilmesi gereken bir sorudur. Devlet dairelerinden ya da kurumlarından herhangi birine borçlanıldıysa, bu borcun son ödeme gününe kadar ödenmesi gerekir. Bankalar bu konuda daha esnek olsalar da, devlet daireleri söz konusu olduğunda anında bloke uygulanabilmektedir. Borcu bulunan ve ödemeyen kişiler için devlet tarafından bankalara yazı gönderilmektedir. Bankalarda, borç tutarına göre müşterinin hesaplarına bloke uygulamaktadır. Alacaklı kişi devlet kurumu yerine bir şahıs ise icra ile hesaplara bloke konulmaktadır.

Banka Hesaplarından Bloke Kaldırmak

Banka hesabındaki bloke nasıl kaldırılır bilmeyenler, öncelikle blokenin kim tarafından konulduğunu öğrenmelidir. Devlet tarafından bloke uygulandıysa, borç tutarı öğrenilmeli ve en kısa sürede devlet kurumuna gidilerek borç ödenmelidir. Borcun ödendiği teyit edildikten sonra, bankalar blokeyi kaldıracaktır. Eğer çok yüksek miktarda bir borç söz konusuysa, maaştan kesinti şeklinde ödeme yapılarak bloke kaldırılabilir. Bunun için düzenli ve aylık bir gelire sahip olmak gerekmektedir. Blokenin kaldırılması için, ilgili kuruma gidilerek talepte bulunulması ve maaştan kesinti şeklinde ödeme alınması istenmelidir. Bu şekilde bir ödeme kurum tarafından da onaylandığı takdirde, banka hesaplarındaki bloke kaldırılmaktadır.

Hesaplarına bloke koyulan kişiler, başka bankalardan hesap açmayı da düşünebilir. Ancak bu durum, etkili bir çözüm sunmamaktadır. Bloke konulmasını isteyen kişi ya da kurum, ülkede hizmet veren tüm bankalara yazı göndererek bloke sürecini başlatmaktadır. Eğer bankada, müşteriye ait bir hesap yoksa hesap bulunamadığına dair bir geri dönüş yapılır. Kişi, bu işlemin ardından başka bir bankadan hesap açılır. Yeni açılan hesap ya da hesaplarda bloke olmayacaktır. Eğer alacaklı kişi ya da kurum bankalara tekrar bir yazı gönderdiği takdirde, yeni açılan hesaplar da bloke olacaktır. Bu nedenle yeni bir hesap açmak yerine, borcun ödenmesi daha etkili bir çözümdür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır? Bankaların Tam Listesi

Banka Hesaplarındaki Blokeleri Kaldırma Süresi

Banka hesabı bloke kaldırma süresi, borçların ödendiği ilk iş günüdür. Yoğunluğa ve borcun ödendiği saate göre bir sonraki iş gününe sarkabilir. Bankaların hesaplardaki blokeyi kaldırabilmeleri için alacaklı kişi ya da kurumdan borcun ödendiğine dair bildirim almaları gerekmektedir. Bu iletişim süresi de hesaptaki blokenin kaldırılmasını etkiler. Genellikle bir yada iki iş günü içerisinde hesaplardaki bloke kaldırılabilmektedir. Bloke kaldırılması ile ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadıysa, borcu ödediğiniz kişi ya da kurumla iletişime geçerek bilgilendirme alabilirsiniz. Bankalarla iletişime geçerek de, blokenin ne zaman kaldırılacağı hakkında bilgi alınabilir.

İcra Yoluyla Banka Hesaplarına Bloke Konulması

Alacaklının bir devlet kurumu yerine şahıs olması, icra banka hesabına bloke işleminin uygulanmasına neden olmaktadır. Alacaklılarla anlaşılarak ya da gerekli ödemeler yapılarak bankalardaki bloke kaldırılabilir. Eğer birden fazla alacaklı söz konusu ise hepsi ile ayrı ayrı anlaşılması gerekmektedir. Tüm alacaklılar ikna edildikten sonra bloke kaldırılabilir. Ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra, blokenin kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.