Askere Gidecekler İçin Kredi Borcu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler (Borç Kapatma Kredisi)

 
Askere Gidecekler İçin Kredi Borcu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler (Borç Kapatma Kredisi)
 

Askerlik dönemi yaklaşan kişiler, “askere gidince kredi borcu ne olur” sorusunu sıklıkla sormaktadır.  Kullanılan kredi kartları, satın alınan evler ya da arabalar nedeniyle hemen hemen herkesin bankalara ödemesi gereken bir miktar borç bulunmaktadır. Kredi çeken kişiler, ödeme planlarında verilen tarihlerde ya da vade sonunda borçlarını ödemek zorundadır. Aksi takdirde çeşitli faizler ya da cezai işlemler uygulanabilir. Askere gidenin kredi kartı borcu için de bu şartlar geçerliliğini korumaktadır. Kişi askerde olsa bile, bir şekilde borçlarını zamanında ödemelidir. Sadece askerlik durumunda değil, diğer durumlarda da borç erteleme ya da vade süresini dondurma gibi bir seçenek bulunmamaktadır.

   

Askerdeyim kredi borcum var” diyenler, kredi borçlarını ödemek için ailelerinden ya da yakınlarından yardım alabilirler. Askere giderken kredi borcu erteleme konusunda yalnızca kredi kartı borçları için başvuruda bulunulabilir. Kredi kartı borçları için kısa süreli ertelemeler yapılabilse de, askerlik döneminin uzunluğu düşünüldüğünde yeterli bir süre olmamaktadır. Askerdeyken kredi borcu ödeme konusunda stres yaşamak istemeyenler, mümkün olduğunca askere gitmeden önce kredi borçlarını ödemeye çalışmalıdır. Aksi takdirde asker ailelerine ve yakınlarına da büyük bir sorumluluk düşmektedir.

Asker Aileleri Bu Konuda Neler Yapabilir?

Kredi dondurma ile ilgili pek çok banka bir hizmet sağlamamaktadır. Kredi borcu ödemelerinin zamanında ödenmemesi ve uzun bir süre ertelenmesi, bankalardaki çalışma düzenini de doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle pek çok banka, borçların zamanında ödenmesi konusunda oldukça sıkı bir prosedürü takip etmektedir. Askere giden bireyler, askerde kaldıkları süre içerisinde bir gelir elde edemedikleri için borçlarını ödemede sorun yaşayabilirler. Bu durumda borçların ödenmesi, ailelerin sorumluluğuna kalmaktadır. Borçları ödeme konusunda yeterli ekonomik refaha sahip olmayanlar, çeşitli dernek ve vakıflardan yardım isteyebilirler. Asker ailelerine yardımcı olmak amacıyla açılmış çok sayıda vakıf bulunmaktadır. Bu vakıflar, gerçekten yardıma muhtaç ailelere belirli miktarlarda ödemeler yapabilir. Çeşitli belediyeler de asker ailelerine ve asker çocuklarına çeşitli gıda ve nakit yardımları yapmaktadır. Bu yardımlardan yararlanabilmek için, vakıflardan ve belediyeden ailenin gerçekten ihtiyacı olduğuna dair onayın çıkmış olması gerekmektedir.

Asker Adayları Neler Yapabilir?

Bankaya borcum var askere gideceğim” diyerek, ne yapacaklarını sorgulayan asker adaylarının yapabilecekleri birkaç şey bulunmaktadır. Eğer askerlik dönemine çok az bir süre kalmadıysa, ek işlere başvurularak gelir seviyesi arttırılabilir ve bu şekilde borcun tamamı ya da önemli bir kısmı ödenebilir. Eğer borcun tamamı ödenemezse, kalan kısım daha az olacağı için ailelerin bu borcu karşılaması da kolaylaşır. Ailelerinin sıkıntı yaşamasını istemeyen asker adayları, ek işler için pek çok yere başvurabilirler. İnternet üzerinden bile yapılabilecek ek iş fırsatları bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Volkswagen Çin'deki Fabrikasında Üretimi İkiye Katlamaya Hazırlanıyor (Volswagen Çindemi Üretiliyor)

Uzun Dönem Askerlik Yapmak

Hukuken, askerlik durumu borçların ödenmemesi için bir hak tanımamaktadır. Eğer üniversite mezunu iseniz, uzun dönem askerlik yapabilirsiniz. Belirli meslekler için askerde de çalışma imkanları verilmektedir. Öğretmenlik, mühendislik, çeşitli zanaatler gibi alanlarda, askerde de çalışarak gelir elde edebilirler. Kazandığınız gelirleri ailenize ya da yakınlarınıza göndererek, kredi borçlarınızın zamanında ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bu uygulama yalnızca uzun dönem askerlik yapan, üniversite mezunları için geçerlidir. Bu kişiler askerliklerini yedek subay olarak yapar ve aylık düzenli bir gelire sahip olurlar. Kısa dönem askerlikler için böyle bir imkan bulunmamaktadır. Uzun dönem askerlik yapabilmek için askerlik şubelerinde bu seçimin belirtilmesi gerekmektedir. Uzun dönem askerlik yapmak isteyen lisans mezunları arasından, dönemin kontenjan ve ihtiyaç durumuna göre alımlar yapılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.