Antalya Turizminde Turist Rekoru Kırıldı (Antalyaya Bu Yıl Ne Kadar Turist Geldi)

 
Antalya Turizminde Turist Rekoru Kırıldı (Antalyaya Bu Yıl Ne Kadar Turist Geldi)
 

Yaz mevsiminin iyice kendini göstermeye başladığı Haziran ayında turizm girdileri bakımından iyi verilere sahip olan Antalya’da 23 Haziran 2018 Cumartesi günü hava yoluyla şehre giren yabancı turist sayısı 79 bin 485 olurken, bu rakamın bir günde Antalya’ya gelen turist sayısı bakımından tüm zamanların rekoru olduğu ifade edildi.

   

Zaten 2018 yılına başta Antalya olmak üzere turizm verileri anlamında iyi sinyallerle başlayan Türkiye turizmi için Antalya her geçen gün yükselen bir değer olmaya devam ediyor. Seçim haftası olması nedeniyle turizmcilerin pek de büyük beklentilerinin olmadığı 23-24 Haziran haftası, düşünülenin tersine bir etkiye sahne oldu. Türk turist sayısı bakımından seçim dolayısıyla beklenen alınamasa da, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nden alınan verilere göre özellikle 23 Haziran Cumartesi günü kente hava yoluyla gelen yabancı turist sayısı 79 bin 485 olarak açıklanırken, bu rakamın tüm zamanların rekoru olduğu ifade edildi.

1 Ocak’tan Bu Yana 4 Milyon 369 Bin 392 Turist:    

23 Haziran verileri de dahil olmak üzere kente 1 Ocak’tan bu yana giriş yapan turist sayısı da 4 milyon 369 bin 392’ye ulaştı. Bu rakam Haziran’ın ilk 23 günü için de 1 milyon 507 bin 635 olarak gerçekleşti. Bu rakamlara bakıldığında 2017 kıyaslaması yapılacak olursa artışın %43’ün üzerinde olduğu görülürken, yıl sonuna kadar bu rakamın %50’nin üzerine çıkarılması hedefleniyor.

Antalya Turizm Yatırımlarının Karşılığını Artarak Alacak:

Antalya valisi Münir Karaoğlu rakamlardan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, 23-24 Haziran hafta sonundan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Bununla birlikte seçim nedeniyle duyulan kaygıların boşa olduğunun da ortaya çıktığından hareketle, yerli turist olmasa da yabancı turist rakamlarının oldukça sevindirici olması da çok önem taşıyor. Bu durumun Antalya’daki seçim kampanyalarının turizme en ufak bir zarar vermeyecek şekilde yapılmasının da oldukça önemli olduğunun belirtildiği açıklamada Antalya halkı ve esnafının misafirperver yapısından dolayı duyulan memnuniyet dile getirilirken yapılan her yatırımın karşılığının alınmasının sevindirici olduğu kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  YİB Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Hedef Yıl Sonuna Kadar Yüzde Elli Büyüme:

Ocak ayından bu yana Antalya’ya gelen turist sayısındaki artış hiçbir ay %41’in altına düşmemekle birlikte, özellikle Temmuz ve Ağustos dönemi başta olmak üzere, yıl sonuna kadar turist sayısının geçen yıla göre en az %50 büyümesi hedefleniyor. Türkiye’nin en önemli döviz girdileri konusunda başı çeken Antalya turizmi Türkiye’ye gelen her 10 turistten 3’üne ev sahipliği yaparken, Antalya’nın henüz Nisan ayında 1 milyon turist rakamını yakalamış olması da oldukça önem taşıyor. 2018 yılı birçok rekorun yaşandığı 2015 yılıyla benzer bir tablo oluştursa da yıl sonunda hedeflenen artışın %50’nin üzerinde olması, bu yılın birçok ilki de eline geçirmesine sebep olacak.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.