Alternatifbak’ın Bireysel Emeklilik Hizmeti Hakkında (Alternatif Bank Bireysel Emeklilik Başvurusu)

 
Alternatifbak’ın Bireysel Emeklilik Hizmeti Hakkında (Alternatif Bank Bireysel  Emeklilik Başvurusu)
 

Bankaların sunduğu bireysel emeklilik hizmeti, kişilerin emeklilik dönemleri için güvenli bir biçimde tasarruf yapmasını sağlamaktadır. Bankaların sunduğu bireysel emeklilik hizmetiyle yapılan tasarruflar yatırıma dönüştürülebilir. Bu hizmeti sunan bankalardan biri de Alternatifbank olmaktadır. Alternatifbank bireysel emeklilik hizmeti ile yapılan yatırımlar emeklilikte ister toplu para olarak, istenirse de emekli maaşı olarak alınabilmektedir.

   

Bankaların bireysel emeklilik hizmetinde devlet katkısı da verilmektedir. Bu noktada verilen devlet desteği, bireysel emekliliklerin teşvik edilmesine yöneliktir. Bunun için devlet, katılımcı kişilere belirli bir oranda ödeme yapmaktadır. Ödemeler, katılımcı kişilerin bireysel emeklilik hesaplarına yapılır.

Alternatif Bank’ın Bireysel Emeklilik Planı

Alternatif Bank bireysel emeklilik kampanyaları dahilinde Azalan Bakiyeli Kredi Hayat Sigortası uygulamasını sunmaktadır. Bu hizmet, Alternatif Bank faiz oranları içinden uygun olan kredili ürünü kullanan müşterilere sunulmaktadır. Uygulama sayesinde, kredili ürün kullanan müşterilerin kredi vadesi sürecinde vefat durumu yaşandığında; vefat tarihi baz alınarak poliçe şartlarına göre vefat eden kişinin menfaattar kişi ya kuruluşlarına ödeme yapılmaktadır.

Alternatif Bank’ın bireysel emeklilik sistemi ise; var olan kamu sosyal güvenlik sisteminin bütünleyicisi olarak sunulmaktadır. Kişilerin çalışma hayatları boyunca yapacak oldukları yatırımlar için yönlendirme amacını taşır. Banka aracılığıyla yapılacak birikimler ve tasarruflar sayesinde, bireysel emekliliğe başvuran kişiler emeklilik dönemlerini de çok daha rahat geçirebilmektedirler. Bireysel emekliliğe katılım gönüllü olmak durumundadır.

Alternatif Bank’ın Bireysel Emeklilik Sistemi Özellikleri

Abank bir diğer adıyla Alternatif Bank’ın sunduğu bireysel emeklilik hizmetinin özellikleri;

  • Kişilerin emeklilik dönemleri için yapacak oldukları tasarrufları yatırıma yönlendirmek ve bu sayede ek bir gelir sağlanarak ekonomik rahatlık düzeyini arttırmak,
  • Ülke ekonomisi için uzun vadeli kaynak yaratılması,
  • Ülke istihdamının arttırılması,
  • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunacak şekilde hizmet edilmesi, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Alabilme Şartları Nelerdir? (Teşvik Kredileri Alma Şartları)

Bireysel Emeklilik Sistemi, 4632 sayılı kanun uyarınca yürürlüğe girmiştir. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi) zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değildir. Sadece tamamlayıcısıdır. Dolayısıyla Sosyal güvenlik Kurumu’nun sunduğu sağlık hizmetlerini ya da diğer hizmetleri sunmamaktadır. Bireysel emeklilik şikayet konuları bu noktada geçerli olmaz. BES’in amacı, kişilerin tasarruflarının toplanması, değerlendirilmesi ve böylece kişilere toplu nakit ya da maaş ödemesi olarak verilmesidir.

 

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

BES kapsamında ödenen katkı paylarının % 25’i devlet katkısı olarak kişilerin bireysel emeklilik hesaplarına ödenmektedir. Bir başvuru sahibi, bir takvim yılı içinde, ilgili yıla ait toplam brüt asgari ücretin %25’ini geçmeyecek şekilde devlet katkısı alabilir. Bankanın sunduğu bireysel emeklilik sistemine, herhangi bir emeklilik şirketinden alınan emeklilik planıyla girilebilmektedir. Emeklilik şirketlerine başvurulduğunda şirket, kişilere sisteme girilmesi hakkında bilgilendirme yapmaktadır. Emeklilik planı şirket tarafından başvurulan kişinin emekliliğe dair beklentileri, yaşı ve gelir düzeyi dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Öncelikle, hazırlanan plan teklif şeklinde sunulur. Başvuru sahibi teklifi kabul ettiği takdirde, hazırlanana belgelerle birlikte Alternatif Bank’a, sisteme üye olmak için başvuru yapılmalıdır.

Anlaşılan emeklilik şirketi, fona ait giderlerin karşılanması için oluşturulan fondan mevzuat sınırları dahilinde işletim ve gider kesintisi yapmaktadır. Şirketle yapılan emeklilik sözleşmesindeki katkı payı tutarı başta olmak üzere, emeklilik şirketi, fonlar ve emeklilik planları mevzuat sınırları içinde değiştirilebilmektedir. Kişiler istediği zaman katkı payı ödemelerini durdurabilir, istediği zaman ödemelerine yeniden başlayabilir. Emeklilik hakkı kazanmak için sisteme ilk giriş yapıldığı tarihle birlikte 10 yıl sistemde kalınması ve de 56 yaşının doldurulması gerekmektedir. Sayılan şartların sağlanmasıyla sistemde kalmaya, katkı payı ödemeye devam edilebilir. Sistem ve ödemeler hakkında daha detaylı bilgi almak için Alternatif Bank iletişim numaraları üzerinden banka yetkilileriyle iletişime geçilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.