Almanya İFO Endeksi Haziran Değerleri Ne Kadar

 
Almanya İFO Endeksi Haziran Değerleri Ne Kadar
 

Almanya’daki IFO güven endeksi Haziran ayı verileri açıklanırken, son aylarda yaşanan düşüşün Haziran ayında da devam ettiği gözlemlendi. Özellikle son dönemde artan ticarete ilişkin riskler ve karışık ekonomik verilerin de etkisiyle IFO endeksi düşüşünün aynı şekilde devam ettiği görüldü.

   

IFO iş dünyası güven endeksinin gerilemesinin yanında, endeks için Haziran ayı beklentisi zaten 101.6 iken, bu seviyenin hemen üstünde gerçekleşen 101.8 seviyesi buna rağmen iş dünyasını memnun etmedi. Öyle ki 101.8 seviyesi son 1.5 yılın en kötü değerlerinde seyretmeye devam ediyor. Son olarak 2016 yılında bu seviyenin daha altında seyreden IFO endeksinin yapılan müdahalelerle bir süre kontrol altına alınmış olmakla beraber dalgalı seyrini sürdürdüğü kolaylıkla belirtilebilir. 2017 yılının son döneminde suni olarak tabir edilen yükselişin sonrasında 7 ayı daha aşkın bir süredir endeks değerleri beklentilerin çok uzağında kalmış durumda. Aynı şekilde açıklanan IFO cari açık endeksi Haziran ayı verilerinde görülen 106.0’dan 105.1 seviyesine düşüş de güven endeksi trendine çoktan uymuş oldu.

IFO İş İklimi Ve Güven Endeksi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Almanya’daki iş dünyası güvenini ölçen en önemli verilerin başında gelen IFO güven endeksi sanayi ve ticarete ilişkin güveni gösterirken, IFO iş iklimi endeksi de Almanya’daki son altı aylık iş durumu öngörülerinin ölçüldüğü önemli bir platformdur. IFO endeksleri aylık olarak hazırlanmalarının yanında, Alman ekonomisinin öncü ve en önemli göstergesi olarak kabul edildiğinden dolayı başta iş dünyası ve piyasalar olmak üzere çok yakından takip edilmektedirler. IFO iş iklimi endeks hesaplamalarında perakende, toptan, inşaat ve imalat alanında faaliyet gösteren 7000’e yakın şirketin aylık anket cevapları değerlendirilerek, IFO iklim endeksi denilen verilere ulaşılır. Bu veriler Almanya’nın Avrupa Birliği’ndeki konumu ve diğer ülke ekonomilerinin çoğuyla olan doğrudan ilişkilerinden dolayı içinde Türkiye’nin de olduğu önemli ekonomiler tarafından da yakından izlenmektedir.

2017 Yılı Verileri Mumla Aranıyor!

Bu yıl beklentilerin altında kalan ve Haziran ayında iyice dibe çakılan IFO güven endeksi, aslında 2017 yılında iyi veriler içermesinin yanında özellikle 2017 yılının Kasım ayında rekor değerlere de ulaşmıştı. 2017 Kasım ayında 117.5 puan seviyesine çıkan endeks, tüm zamanların rekor seviyesi olarak belirtilirken, Kasım ayı itibariyle düşüş trendine giren endeksin 8 aylık sürede iyice düşük seviyeye indiği görüldü. Buna göre Alman ekonomisinde geçen yıl yaşanan 2.3’lük büyüme rakamının 2018 yılında 1.8 seviyelerinde seyretmesi beklenirken, mevcut ticari durumla alakalı değerlendirmeler de iyice negatife dönmüş durumda. Ancak yılın geri kalanında özellikle imalat sektöründe beklenen atılımlar olumsuz havayı bir nebze dağıtabilir gözüküyor. Burada üreticilerin fiyat arttırmaması için devlet tarafından gerekli güvencelerin verilmesi de beklenirken, inşaat sektörü için de daha büyük atılımların olması gerektiğine işaret ediliyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.