Adıma Açılmış Banka Hesapları Sorgulama Nasıl Yapılır? Sorgu Yöntemleri

 
Adıma Açılmış Banka Hesapları Sorgulama Nasıl Yapılır? Sorgu Yöntemleri
 

Pek çok bankanın sunduğu hızlı hesap açma işlemi sonucunda, son yıllarda pek çok kişinin birden fazla banka hesabı bulunmakta; bu da birden fazla banka kartı ve hesabına sahip olan kişilerin, özellikle de kullanmadıkları banka hesaplarını takip etmesini zorlaştırmaktadır. Bunun için yapılacak en doğru adım, kullanılmayan banka hesaplarının kapatılması olmaktadır. 2017 yılında, bankalara getirilen yasal düzenlemeler sonucu, hiçbir banka hesabından hesap işletim ücreti alınmaması kararına varılmıştır. Ancak 2017 yılından öncesine kadar, açık banka hesaplarından her yıl düzenli olarak hesap işletim ücreti kesilmekteydi. Bu noktada hesabın kullanılıyor olup olmaması da önemli değildi. Bu bakımdan kişilerin benim adıma açılan banka hesapları var mı diye, bankaların müşteri hizmetlerinden ya da banka şubelerinden sorgulatma yapmaları ve kullanmadıkları hesapları varsa kapatmaları önemli olmaktadır.

   

Adıma Kullanılmış Kredi Var Mı?

Son yılların en büyük sorunlarından biri de sahte kimlik kullanımıyla kişinin haberi olmadan, sahte kimlik aracılığıyla kişi adına kredi çekilmesi olmaktadır. Bu noktada tüm bireylerin çok dikkatli olup, ara ara adıma kullanılmış kredi sorgulama işlemlerini yapması gerekmektedir. Sorgulama yapmadan önce, eğer çalınmış ya da kayıp kimlik sorunu yaşanıyorsa, öncelikle kayıp ya da çalıntı ilanı verilmeli ve bir an önce yeni kimliklerin çıkarılması gerekmektedir. Ardından T.C kimlik numarası ile bankaların müşteri hizmetleri aranarak ya da banka şubelerine gidilerek, kişinin adına herhangi bir kredi kullanılıp kullanılmadığını öğrenilebilir. Bu yöntemler haricinde cüzzi bir ücret ödenerek, kişinin bankalarla kurduğu tüm finansal iletişimi ve işlemleri gösteren kredi risk raporu da herhangi bir bankadan talep edilerek, sorgulama yapılabilir.

Adıma Çıkarılmış Kredi Kartı Var Mı?

Çalıntı ya da kayıp kimlikler, kayıp bildirimi yapılmadığı ve de hızlı bir şekilde yenilenmediği zaman, kötü niyetli kişiler tarafından bulunabilir. Bu durum da kişilerin kimliklerin sahtesinin yapılmasına ve sahte kimlikle kişi adına işlemler yapılabilmesine neden olur. Sahte kimlikle yapılan, kişileri en çok zorlayacak durumların başında ise kişi adına çıkarılan kredi kartları gelmektedir. Bunu önlemin en doğru yolu; adıma çıkartılan kredi kartı sorgulama işlemini T.C kimlik numarasıyla bankaların şubeleri ya da telefon bankacılık hizmetlerini kullanarak yapmaktır. Tek tek bankaların aranması istenmediği durumlarda ise, küçük bir mebla karşılığında, herhangi bir bankadan kredi risk raporu talep edilerek, tüm bankalarla kişinin kurduğu tüm finansal iletişim rapor halinde görülebilir.

Adıma Açılmış Haciz Davası Var Mı?

Sahte kimlik kullanımı sonucu, kişilerden habersiz kredi kullanımı ya da kredi kartı çıkarıp kredi kartını kullanma durumları görülmektedir. Kişiden habersiz alınan krediler ödenmediği için de bankalarla kişiler arasında haciz davaları oluşabilmektedir. Kişilerin böyle bir durum yaşadıklarına dair şüpheleri varsa haciz davası sorgulama yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için Adalet Bankalığı tarafından oluşturulmuş UYAP’a üye olunabilir. Üye olduktan sonra kişinin hakkında Türkiye genelinde açılmış herhangi bir dava ya da icra takibinin olup olmadığı, kişiye SMS yoluyla bildirilmektedir.  Haciz davalarını öğrenmek için kullanılacak bir diğer yöntem ise; E – Devlet sisteminin kullanılmasıdır. Her T.C vatandaşının eğitim, sağlık ve adalet alanındaki tüm işlemlerini gerçekleştirebildiği sistem üzerinden erişim sağlanarak, hiç zaman kaybı yaşanmadan kişinin hakkında haciz davası olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Eğer kişinin haberi olmadan herhangi bir sorundan dolayı haciz davası açıldıysa gerekli mercilere, durumu anlatan ve gereğinin yapılmasına dair bir itiraz dilekçesi oluşturması gerekmekte ve kişinin haberi olmadan kredi kullanan kişinin tespit edilmesini sağlamak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orköy’ün Sunduğu Hayvan Desteği Hakkında (Orköyden Destek Nasıl Alınır)

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.