2019 Yılı KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı Neleri Kapsıyor

 
2019 Yılı KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı Neleri Kapsıyor
 

18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için kendi işini kurma imkanı tanıyan ve bunun için 50 bin TL hibe ve de 100 bin TL faizsiz kredi imkanı tanıyan devlet destekli kuruluş KOSGEB olmaktadır. Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ve 1990 yılından bu yana hizmet veren kurum, 2009 yılında sisteminde pek çok düzenleme yaparak kendi işini kurmak isteyen kişilere hibe, kredi ve eğitim desteği sunmaktadır. Kendi işini kurmak isteyen kişilere üst limiti 150 bin TL olacak şekilde destek sunan Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası 2018 yılında da girişimci adaylara verilerek, pek çok istihdam alanı yaratmayı hedeflemektedir.

   

KOSGEB Girişimcilik Eğitim Programına Başvuru Yapmak

Sunulan Kosgeb girişimcilik desteği için 2 önemli şart aranmaktadır. Bunlardan ilki, başvuru yapacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olmasıdır. Aranan bir diğer önemli şart ise, yine başvuru sahibinin emekli statüsünde olmamasıdır. Emekli maaşı alan kişiler, KOSGEB’in sunduğu hibe ve faizsiz kredi imkanından yararlanamazlar. Belirtilen bu iki önemli şartı taşıyan kişiler, girişimcilik eğitim programlarına bulunulan şehirde açılacak programlara kayıt yaptırabilirler.

Eğitim programından ücretsiz olarak yararlanılmaktadır. Girişimcilik eğitim programına kayıt yaptırarak kendi iş yerini kurmak isteyen kişiler aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir. Bu adımlar;

  • KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinden veri tabanına kayıt yaptırılması,
  • Sistemde kayıtlı göründükten sonra yine sitede yer alan Kosgeb girişimcilik kursu başvuru formu doldurulması,
  • Bulunan şehirde yoğunluğa göre açılan ve KOSGEB tarafından belirlen tarihlerde eğitim programına katılınması,
  • Eğitim programının başarıyla tamamlanması ve sertifika alınması,
  • Açılmak istenen iş yeri için proje hazırlanması,
  • Projenin KOSGEB kuruluna sunulması,
  • Kurulun proje onaylanması ve destek alım sürecinin başlaması, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Açılımı Nedir, Hangi Bakanlığa Bağlıdır?

Girişimcilik Eğitim Programının Kapsamı ve Ders Süresi

KOSGEB’in sunduğu girişimcilik eğitim programının amacı, yeni bir iş kurmak isteyen kişiler için yeni iş fikirleri oluşturmak ve bu alana dair pazar araştırması yapılmasını ve iş piyasası hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktır. Önceden 70 saat olarak verilen bu eğitim programı, Kosgeb girişimcilik kursu başvuru formu 2018 yılı için doldurulduktan ve sonra gördükten sonra 32 saat üzerinden verilmektedir. 32 saatlik eğitim programında, eğitim sonunda KOSGEB jürisine sunulacak iş projesinin hazırlanması hakkında da detaylı bilgiler verilmektedir. İlerleyen dönemlerde eğitimin internet üzerinden verilmesi de planlanmaktadır.

32 saatlik eğitim tamamlandıktan ve de sertifika alındıktan sonra KOSGEB’ kurulacak işle ilgili iş planı sunulması gerekmektedir. Planda kurulacak iş, süreç esnasında izlenecek yollar, iş yeri için gerekli olan tüm ekipmanlar hakkında detaylı bilgilendirme yer almalı ve tüm bilgiler yazılı olarak etki uyandıracak biçimde ifade edilmelidir. Bir iş planı yazılı olarak ne kadar etkili ifade edilirse, hibe ve kredi desteğinden yararlanma şansı da o kadar fazla olacaktır.

İş Planı Onaylandıktan Sonra Hibe ve Kredi Süreci

Kosgeb girişimcilik kursu sınav soruları başarıyla verilip, iş planı onay aldıktan sonra 10 – 30 gün içinde kişilerin hibe ya da kredi kullanımları hakkında KOSGEB tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Tüm destekler için ha kazanan kişilere, 150 bin TL üst limitli destek sağlanır. 50 bin TL’lik destek hibe olarak, yani geri ödemesiz olarak sunan KOSGEB, 100 bin TL’yi de faizsiz kredi olarak sunmaktadır. 100 bin TL, 2 yıl ertelemeli olarak, kurulan iş yerinden kazanç sağlanmaya başladığı zaman, belirli taksitlerle ödenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.