2019 Yılı Kosgeb’ten Kobigel Desteği (Sıfır Faizli Yüksek Limitli Kredi)

 
2019 Yılı Kosgeb’ten Kobigel Desteği (Sıfır Faizli Yüksek Limitli Kredi)
 

Devlet tarafından sunulan desteklerin iletilmesindeki en önemli kanallardan biri Kosgeb olmaktadır. Kosgeb 2018 yılı nisan ayı itibariyle Kobi Gelişim Destek Programı kapsamında, girişimcilere geri ödemeli ve ödemesiz destek sunacağını duyurmuştur. KOBİGEL 2018 destekleri; Türkiye’nin ulusal ve uluslararası hedeflerinin küçük ya da orta ölçekli işletmelerin ekonomideki etkinliklerinin arttırılması amacını taşımaktadır. Kobiler, rekabet güçlerini arttırmak ve katma değerini yükseltmek amacıyla bir proje hazırlayarak sunulan bu destekten yararlanabilmektedirler.

   

Kosgeb destekleri 2018 yılı kapsamında sunulan Kobigel girişimcilik desteğinde; farklı meslek grupları için cazip şartlarda kredi kullanma imkanları yer almaktadır. Tüm Kosgeb girişimcilik desteklerinde olduğu gibi Kobigel desteğindeki amaç da ülke ekonomisinin canlanmasına ve gelişmesine yöneliktir. Sunulan destek kredileri; faizsiz kredi ve hibe olmak üzere iki şekilde girişimcilere ulaştırılmaktadır. Kobigel desteklerinden yararlanmak için Kosgeb üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Kobi Gelişim Destek Programı Unsurları

Kobi Gelişim Destek Programı kapsamında destek unsurlar Proje Teklif Çağrısı dahilinde konunun özelliği dikkate alınarak değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak Kosgeb Kobigel 2018 programının genel olarak özellikleri;

  • Proje süresinin en az 6 ay, en çok 36 ay + 6 ay olması,
  • Geri ödemesiz olarak sunulacak desteğin en fazla 300 bin TL, ger ödemesiz desteğin en fazla 700 bin TL olması,
  • Proje destek oranlarının belirlenmiş 1. ve 2. bölgelerde en çok % 60, 3., 4., 5. ve de 6. bölgelerde ise en çok % 80 olması, şeklindedir.

Destek Almaya Hak Kazanmış Projeler İçin Belirlenen Giderler

Kobigel programı kapsamında destek almaya hak kazanmış projeler için birtakım giderler belirlenmiştir. Tüm giderler Proje Teklif Çağrısı’nda belirlenmektedir. Belirlenen esaslar kapsamında desteklenecek proje giderleri de kurul tarafından onaylanmaktadır. Kobigel destek esasları arasında; gayrimenkul alımı, bina inşaatı, taşıt aracı alımı ya da kiralanması, tefrişat ve de proje ile ilişkilendirilmemiş personel giderleri yer almamaktadır. Ayrıca vergi, resim ve harçlar ile sosyal güvenlik primleri ve de diğer maliyetler de destek kapsamında yer almayan konulardandır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orköy’ün Sunduğu Hayvan Desteği Hakkında (Orköyden Destek Nasıl Alınır)

Kobigel destekleri içinde personel giderleri yer almaktadır. Personel giderleri olarak; personelin asgari geçim indirimi, ikramiyesi, primi ya da ek ödemeleri gibi durumlar haricindeki net ücreti yer alır. Proje dahilinde desteklenmesi uygun olan gider gruplarının toplamı ve de destek türleri, Proje Teklif Çağrısı’nda belirlenmiş üst limitler, oranları ile varsa gider kısıtları, Kosgeb Kurul’u tarafından belirlenmekte ve ardından onaylanmaktadır.

 

Kobigel Destek Programına Başvuru ve Projenin Değerlendirilmesi

Kosgeb Kobi Zirvesi’nde 20 Nisan 2018 tarihinde yapılan açıklamadan sonra Kobi Gelişim Destek Programı başvuruları 24 Nisan 2018 tarihinde başlatılmıştır. Son başvuru tarihi olarak 22 Haziran 2018 tarihi gösterilmiştir. Kosgeb tarafından sunulan bu hibe programının takvimi;

  • 24 Nisan – 22 Haziran 2018 tarihleri arasında proje başvurularının yapılması,
  • Başvuru yapan projelerin ilk değerlendirmesinin 25 Haziran – 8 Temmuz 2018 tarihi arasında yapılması,
  • İşletme düzeltmelerinin 9 ile 15 Temmuz 2018 tarihi aralığında yapılması,
  • Son işletme kontrollerinin 16 ile 22 Temmuz 2018 tarihleri aralığında yapılması, şeklindedir.

Kosgeb Kobigel sonuçları 2018 yılı için; 1 – 17 Ağustos 2018 tarihlerinde yapılacak online değerlendirme safhasından, 10 Eylül – 7 Ekim 2018 tarihleri aralığında yapılacak toplantılardan sonra 22 Ekim 2018 tarihinde açıklanacaktır. İmalat sektörü için başvuru yapmak isteyen kişiler için hedef sektörler şehir bazında belirlenmektedir. Tüm sektörlerin il bazındaki destekleri 24 Nisan 2018’de yayımlanan Proje Teklif Çağrısı’nda yer almaktadır. Desteklerin ayrıntılı incelenmesi için Kosgeb’in resmi internet sayfası ziyaret edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.