2019 Yılı Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği İçin Nereye Başvurulur

 
2019 Yılı Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteği İçin Nereye Başvurulur
 

Yerli üretimin artması için çiftçiler sunulan devlet destekleri arasında ceviz yetiştiriciliği de yer almaktadır. Önceki yıllarda olduğu gibi ceviz yetiştiriciliği devlet desteği 2018 yılında da çiftçilere sunulan destekler arasındadır. Ceviz yetiştiriciliği desteğinden yararlanmak için ceviz üreticilerinin 2018 yılı devlet destek ilanlarını takip ederek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Ceviz üreticilerine devlet tarafından ceviz fidanı desteği sunulduğu gibi üreticilerin yetiştiricilik alanında daha da bilinçlendirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

   

Ceviz Yetiştiriciliği Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son yıllarda ceviz ithalinde 50 bin tona yaklaşan ithal artışı nedeniyle orman genel müdürlüğü ceviz desteği projesini devreye sokmuştur. Ceviz yetiştiriciliğinin öneminin artmasıyla devletin sunduğu destekler arasında ceviz fidesi ve yetiştiriciliği alanında da artış yaşanmıştır. 2012 ile 2016 yılları arasındaki ceviz yetiştiriciliği projesi kapsamında 5 milyon ceviz fidanının dikilmesi hedeflenmiştir. Bu plan dahilinde proje yapım bedeli, üç yıllık bakım desteği, arazi hazırlığı, fidan bedeli, fidan dikimi ve daha pek çok alan için destekler sunulmaya başlanmıştır.

Devlet tarafından ceviz yetiştiriciliğine destek verilmesinin ilk amacı, Türkiye’nin ceviz üretimindeki artışını sağlamaktır. Bununla birlikte ağaçlandırma çalışmalarında meyveli ağaç çeşitlerine yönelerek katma değeri olan ağaçların oluşmasının sağlamak yer alır. Buradaki amaç; ülke ekonomisine katkı sağlamak ve kırsal alan etkinliklerinin arttırmaktır.

Ceviz Yetiştiriciliği Devlet Desteğine Başvuru

Ceviz üreticisi olmak, ceviz fidesi yetiştirmek isteyen çiftçiler, ceviz devlet desteği şartları kapsamında yer alan durumları yerine getirerek, devlet desteğinden yararlanabilirler. Başvurular, bulunulan tarım il ya da tarım ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvurular, şahsen olmalıdır. Ceviz desteğinden yararlanabilmek için aranan öncelikli şart, proje oluşturulmasıdır. Projede önemli olan nokta ise cevizlerin ekilecek alanın toprak yapısıdır. Ceviz yetiştirilmesine uygun toprak tipinin tercih edilmesi gerekmektedir. Ardından tarlanın elektrik – su durumlarına, tarlanın büyüklüğüne, dikim sıklığına vb durumlarına bakılarak değerlendirme yapılır. Başvuru sırasında ceviz yetiştiriciliği projesi oluşturulduktan sonra istenilecek diğer belgeler;

  • Başvuru sahibinin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olduğunu gösteren belge,
  • Her yılın 31 Temmuz tarihine kadar alınan fidanların belgeleri,
  • Başvuru sahibinin sertifikaları, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ev Hanımlarına Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir? (Şartsız Kefilsiz)

Şahsen yapılan başvurular değerlendirmeye alındığında, yetkililer bahçe analizi yapmak için belirtilmiş araziye gelerek, ceviz fidanlarını yerinde görürler. Onay alan projelerin ödemeleri de Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Projesi onay görmüş, devlet desteği almaya hak kazanmış kişilere ödemeleri bir yıl sonra yapılır.

Ceviz Yetiştiriciliği Destekleri İçin Ayrılan Bütçe

Orman Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış eylem planı dahilinde, 2012 yılında Türkiye’de 2500 hektarlık araziye 340 bin adet ceviz fidanı dikilmiştir. Ardından günümüze kadar ceviz eylem planı için özel ağaçlandırma projeler kapsamında 2 milyon TL tahsis yapılmıştır. Orman Genel Müdürlüğü yapılan tahsisin 2 Milyon TL’de kalma nedenini, özel ağaçlandırmaya konu olmuş alanların hak sahipliği aşamasında olmasını göstermektedir. Ceviz devlet desteği 2018 yılında üreticiler arasında en popüler türse, Chandler olmaktadır. Chandler ile birlikte Fernor, Fernette ve de Pedro gibi geç yapraklanan ceviz fideleri de çokça tercih edilmektedir. Ceviz yatırımlarının geri dönüşleri de ağaçların en az 5 yaşına gelmesiyle başlamaktadır.

Çiftçiler için ceviz yetiştiriciliği desteği, dönüm başı olarak verilmektedir. Dönüm başına 1.000 TL belirlenmiştir. Desteğin geri ödemeleri ise ortalama olarak on beş yıl sonra başlamaktadır. Hibe, ceviz yetiştiriciliği projesi dahilinde yapılacak harcamalar için verilmektedir. Hibenin verilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan proje onayı alınması gerekmektedir. Ödeme alımına hak kazanmış kişilere, yapılan işlere karşılık fatura şeklinde ödemeler yapılır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.