2019 Yılı Bireysel Sulama Desteği Hakkında Değerli Bilgiler

 
2019 Yılı Bireysel Sulama Desteği Hakkında Değerli Bilgiler
 

7 Aralık 2017 tarihinde 30263 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan kararla birlikte 2018 bireysel sulama desteği yürürlüğe girmiştir. Yapılan tebliğ dahilinde bireysel sulama hibesi için başvuru tarihi 1 Ocak 2018 ile 1 Mart 2018 tarih aralıkları belirlenmiştir. Başvurular, bağlı bulunan İl Müdürlükleri’ne yapılmıştır.

   

Sulama hibeleri 2018 yılıyla amaç; tarımsal etkinliklerde kullanılan modern bireysel sulama makinelerinin ve ekipmanlarının üreticiler tarafından kullanımın yaygınlaştırılmasıdır. Bu sayede; pazar taleplerine uygun üretimin yapılması ve de ürünlerin de daha kaliteli bir hale gelmesi amaçlanmaktadır. Sunulan destek sayesinde, bedenen zorlu çalışma koşullarına sahip üreticilerin işleri de kolaylaşmakta ve de üretim maliyetleri de düşürülmektedir. Sunulan destek ile birlikte üreticilerin uluslararası alanda da rekabet etmesi amaçlanmaktadır. Tüm bunların gerçekleşmesi için ihtiyaç duyulan bireysel ekipman ve sulama makineleri için de devlet tarafından destek sunulmaktadır.

Bireysel Sulama Desteği Dâhilinde Olan Yatırım Alanları

Bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi 2018 yılında pek çok alan dahilinde üreticilere sunulmuştur. Başvuru yapan ve başvurusu olumlu sonuçlanan üreticiler, bağlı bulundukları İl Müdürlükleri ile hibe sözleşmesini imzalamaları ve imza sürecinden sonra da mal alımlarını en çok 60 gün içinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.  Bireysel sulama desteği dahilinde olan yatırım alanları ise şu şekildedir:

  • Damla sulama sisteminin tarla içinde kurulması,
  • Yağmurlama sulama sisteminin tarla içinde kurulması,
  • Tarla içinde mikro yağmurlama sulama sisteminin kurulumu,
  • Yüzey altı damla sulama sisteminin tarla içinde kurulması,
  • Center Pivot ya da Lineer sistemlerinin kurulması,
  • Tamburlu sulama sistemi kurulumu,
  • Güneş enerjili sulama sisteminin kurulumu.

Bireysel Sulama Desteği İçin Başvuru Koşulları

Bireysel sulama desteğinden yararlanmak için birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşulların başında ise; bakanlık tarafından oluşturulan ÇKS yani Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olmak gerekmektedir. ÇKS’ye bağlı tüzel ya da gerçek kişiler başvuru yapabilirler. Ancak önceki dönemlerde aynı yatırım alanında hibe desteğinden yararlanılmışsa, başvuru yapılamamaktadır. Tarımsal sulama hibe desteği 2018 uygulama rehberi içeriğinde yer alan bilgilere göre; farklı tarla parselleri için farklı yatırım konularında başvuru yapılabilmektedir. Başvuru yapan kişiler, alınan esas malın tutarının % 50’sini ve de toplam tutardaki KDV’nin tamamını hibeye kendi kaynaklarından temine etmekle yükümlüdürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İş Kurma Kredisi Nedir ve Nasıl Başvuru Yapılır? (Detaylar Ve Başvuru Şartları)

Hibe desteğinde mal alım tutarları kamu kaynakları kullanılarak karşılanmaktadır. Bu bakımdan tüzel ya da gerçek kişiler tarafından sağlanan katkı payı finansmanının tamamında kamu kaynakları kullanılamaz. Başvurulan yıl dahil olmak üzere, son 5 yıl içinde T.C Ziraat Bankası ve TKK kanalları aracılığı ile basınçlı sulama kredilerinden yararlanan kişiler, kredi için başvuru yaptıkları aynı tarla parseli için hibe başvurusunda bulunamazlar.

Bireysel Sulama Desteği Bütçeleri ve Ödemeleri

Başvuru yapıldıktan sonra kabul görmüş proje başvuruları için esas mal alımın KDV hariç % 50 oranındaki tutarına hibe yoluyla destek sunulmaktadır. Uygulamada referans fiyatları esas alınmaktadır. Esas mal alım tutarı bu referanslar dahilinde 1.000.000 TL’nin üzerinde olamaz. Eğer mal alımlarında bu tutar geçilirse, başvuru sahibinden üzerine çıkılan tutar ayni katkı başlığı altında karşılanmaktadır. Başvuru bütçelerinin hazırlanmasında KDV tutarları hesaplanmaz.

1 Ocak 2018 ile 1 Mart 2018 tarihleri arasında bağlı bulunan İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılmıştır. Yapılan başvurulardan sonra, son başvuru tarihinden itibaren 30 gün içinde de İl Proje Yürütme Birimleri başvuruları değerlendirmiş ve bu doğrultuda da Sulama Hibe Desteği 2018 sonuçları açıklanmıştır. Sonuçlara göre hibe almaya hak kazanan çiftçilerin, İl Müdürlükleri’nde hibe sözleşmesini yaptıktan sonra, ekipman alımını en fazla 60 gün içinde gerçekleştirmek durumundadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.