2019 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? Tüv Fiyat Listesi

 
2019 Yılı Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? Tüv Fiyat Listesi
 

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından bir yıl geçerli olan 2018 yılı muayene ücretleri 2017 yılının Aralık ayında belirlenmiştir. Hususi araçlar için 2 yılda bir olan araç muayeneleri ticari araçlar için her yıl yapılmakta olup, muayenesiz aracın trafikte yakalanması ilk seferde uyarı ile sonuçlanırken, ikinci seferde aracın bağlanması ile sonuçlanmaktadır. TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen araç muayeneleri için;

   
  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker için 305,62 TL,
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yan Römork için 226,56 TL,
  • Römorklu ve Römorksuz Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet için 115,64 TL

Ücret tahsil edilmektedir. Bu kategorilerin dışında kalan araçlardan tahsil edilecek olan muayene ücreti T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca belirlenmektedir. TÜVTÜRK tarafından tahsil edilen bu fiyatlara KDV dahil olup tüm TÜVTÜRK istasyonlarında benzer fiyatlama geçerlidir. İlk seferde TÜVTÜRK tarafından tespit edilen kusurlar nedeni ile muayeneyi geçemeyen araçlar için bir ay içerisinde gerçekleştirilecek araç muayenelerinden ücret alınmamaktadır. Bir aylık süreyi geçiren veya zamanında araç muayenesini gerçekleştirmeyen araç sahiplerinden araç muayene cezası tahsil edilmektedir.

2018 Yılı Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Araç muayenesini zamanında yaptırmayan araç sahiplerinden, muayene ücretine ek olarak muayene gecikme ücreti tahsil edilmektedir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre geciken her ay için %5 oranında belirtilen araç muayene gecikme ücreti 2018 yılı fiyatlarıyla;

  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker için geciken her aybaşına 15,28 TL,
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yan Römork için geciken her aybaşına 11,33 TL,
  • Römorklu ve Römorksuz Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet için geciken her aybaşına 5,78 TL olarak hesaplanmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Geri Ödemesiz 50 Bin TL Hibe Kredi Hakkında Bilgiler

Rakamlar küçük gibi görünse de muayene ücretinin üstüne eklendiği ve her ay belirtilen tutar kadar artış gösterdiği unutulmamalıdır. Araç muayenelerinin bir zorunluluk olarak görülmemesi, araçta bulunan kusurların araç sahibinin ve ailesinin can güvenliğini tehdit edebileceği unutulmamalıdır.

2018 Yılında TÜVTÜRK Kaç Para Egzoz Muayene Ücreti Almaktadır?

1 Ocak 2018 tarihi itibari ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından egzoz gazı emisyon ölçüleri ücreti belirlenmiştir. TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti 2018 yılı için KDV dahil 55 TL tahsil edecektir. 2018 yılı için değişen sadece egzoz muayene ücreti olmayıp, egzoz muayene pulları ile ilgili yeni bir düzenleme getirilmiştir. Getirilen düzenlemeye göre 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile gerçekleştirilen Egzoz gazı emisyon ölçümleri için Egzoz Emisyon Ruhsatında yer bulunuyor olsa bile pul yapıştırılmayacaktır. Pul yapıştırmanın yerine ölçüm sonucu Egzoz gazı ölçüm raporu düzenlenecek olup, bu raporun araçta bulunması zorunlu tutulmuştur. Ayrıca 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile egzoz gazı emisyon ölçümü yaptıranların geçerlilik süresi E-Devlet üzerinden sorgulanabilecektir. Egzoz gazı emisyon gazı ölçümünün geçerli olmaması, araç muayenesi için ağır kusur sayılmaktadır. Bu nedenle egzoz gazı emisyon ölçümlerinin geçerlilik tarihine dikkat edilmelidir.

TÜVTÜRK’e Araç Muayene Ücreti İçin Kredi Kartı Kabul Ediyor Mu?

Kredi kartının hayatımızın bir parçası haline gelmesi nedeniyle pek çok ödeme işlemi kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Araç muayenesi yaptıracak olan araç sahipleri, araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyormu sorusunun cevabını araç muayenesinden önce öğrenmek istemektedir. TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilen araç muayenelerinin ve egzoz gazı emisyon ölçümlerinin ücretleri nakit olarak tahsil edilmekte olup kredi kartı kabul edilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.