2019 Vergi ve SGK Affı Kapsamında Neler Bulunuyor?

 
2019 Vergi ve SGK Affı Kapsamında Neler Bulunuyor?
 

03.07.2018 tarihinde meclis tarafından kabul edilen ve yürürlüğe giren “Torba yasa” kapsamında vergi ve SGK affı 2018 düzenlemesi de bulunmakta. Bu af maddelerinin içeriğinde neler var, kimler bu aftan yararlanabilir, bu af kapsamında hangi şartlar sağlanıyor, sizler için bu sorulara yanıt aradık.

   

 

Vergi Borcu Yapılandırma Koşulları

31 Mart 2018’den önce vergi borcunu ödeyememiş olan vatandaşlar için devlet yeni bir düzenlemeyle vergi ve SGK borçlarını yapılandırabilmelerine olanak sağlıyor. Bu yapılandırma 2 ayda bir olmak üzere 6,9,12 ve 18 eşit taksitte, toplamda en fazla 36 ayda borçluların borçlarını bitirebilmelerine olanak sağlıyor. Bu taksitli ödeme işlemi, anlaşmalı bankalara ait kredi kartları ile de gerçekleştirilebilecek. Peşin ödeyebilme imkânı olan vatandaşlarımız ise borcunu peşin olarak ödeyerek gecikme faizini ödememe imkânı buluyor. Bir başka deyişle eğer borcunuzu hiç yapılandırmadan peşin olarak hepsini bir kerede ödeyebilirseniz, gecikme faizinin de yalnızca %10’unu ödeyerek vergi borcunuzu ya da SGK borcunuzu tamamıyla kapatmış olursunuz. Ayrıca taksitli olarak yapılandırdıktan sonra ilk taksit geldiğinde taksit tutarını değil de borcunun tamamını tek seferde ödemeye karar veren olursa, bu faiz indiriminden onlar da yararlanabilecekler. İlk iki taksit süresi içerisinde borcunun tamamını ödeyenler için ise gecikme faizinin %90’ı yerine %50’sine indirim uygulanacağı belirtilmiştir.

Vergi borcu bulunanların borçlarını yapılandırabilmelerine ek olarak;

  • Vergi borcu yapılandırma kapsamında 150-200 lirayı geçmemek şartı ile bulunan geçmiş borçların ve bu borçların gecikme faizi gibi tutarların da tahsilinden vazgeçilmesine karar verilmiştir.
  • Devletin SGK ile ilgili yaptığı düzenlemeye göre vergi borcundan dolayı genel sağlık sigortasından yararlanamayan vatandaşlar borçlarını yapılandırdıktan sonra ilk taksiti ödemeleri koşulu ile 2018’in sonuna kadar genel sağlık sigortasından yararlanabilme imkânı bulacaklar.
  • Öğrencilerin Kredi ve Yurtlar Kurumu’na olan zamanında ödenmemiş öğrenim kredisi borçları da yapılandırmaya girecek borçlar arasında. Bununla beraber 18-29 yaş arası gençlerin işyeri açmaları halinde ilk 1 yıl içerisinde Bağ-Kur ödemesi yapmayacak olmaları da bu kapsamda yer alıyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaybolan Banka Dekontları İle İlgili Yapılması Gerekenler (Dekontumu Kaybettim)

 

Vergi Affı 2018 Başvurusu Nasıl Yapılmalı?

Borcunuzu taksitli ya da peşin olarak her ne şekilde yaparsanız yapın 31 Temmuz 2018’den önce kayıtlı bulunduğunuz vergi dairesine ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden başvurunuzu yapmış olmanız gerek. Taksitli ödeyecekler ise, eğer belirtilen tarih içerisinde vergi affı 2018 başvurusunu gerçekleştirmişse ilk taksitini 31 Ağustos’tan itibaren seçtiği vade sayısına göre ödemeye başlayabilir.

 

Yapılandırma Bozulma Şartları

İlk iki taksitin zamanında ödenmemesi ya da taksitlerin eksik ödenmesi halinde yapılandırma işlemi iptal olur. Ancak taksit miktarının %10’unu geçmeyecek şekilde 5 liraya kadar yapılan eksik ödemeler için, bu durum vergi borcu yapılandırma ihlali olarak sayılmayacaktır. Ödenen bu eksik tutarlar yapılandırma süresi içerisinde %4 oranında belirlenen gecikme faizi ile birlikte ödenmelidir. Eğer yapılandırma süresinin sonuna kadar ödenmemiş olursa, kalan borç yapılandırma ihlali sayılmadan bununla ilgili kanunda belirtilen hususlar çerçevesinde tahsil edilecektir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.