2019 Küçükbaş Hayvancılık İçin Devlet Destekleri (Devlet Hayvancılık Teşvik Kredileri)

 
2019 Küçükbaş Hayvancılık İçin Devlet Destekleri (Devlet Hayvancılık Teşvik Kredileri)
 

Küçükbaş hayvancılık devlet desteği 2018 senesinde oldukça gündemde olan bir konu olarak devlet tarafından verilen destekler gün geçtikçe artmaktadır. Hayvancılık sektörü için devlet tarafından verilen desteklerin sayısının artmasının en önemli sebebi köyden şehre yaşanan göçün önüne geçebilmek ve yerel üretimi artırarak ülke ekonomisini geliştirmektedir. Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, KOSGEB ve Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankaların haricinde küçükbaş hayvancılık için kalkınma ajansları tarafından da hibe kredisi destekleri verilmektedir.

   

300 Küçükbaş Damızlık Hayvan Hibe Desteği

Köyden şehre göçün engellenmesi amacıyla 2018 senesinin şubat ayında başlatılan 300 küçükbaş hayvan hibe desteği, 2018 hayvancılık hibeleri arasında en çok konuşulan ve dikkat çeken projelerden biridir. Bu destek kapsamında 300 küçükbaş hayvan ayrıca çiftçiye sigorta ve asgari ücret maaş bağlanması, bunun yanı sıra yem ve veteriner teşvikleri ile oldukça kapsamlı bir hibe desteği olarak devlet tarafından sunulmaktadır. Geri ödemesiz olarak hibe edilecek olan 300 damızlık koyun desteği için tek şart köyüne dönecek olan çiftçinin köydeki arazi tapusunu ipotek ettirmesidir. Koyun hibe destekleri 2018 için başvurular TİGEM üzerinden yapılmaktadır. Bu hibe desteğinde önemli olan köyden şehre göçün engellenmesi olduğu için köyde arazisi bulunan veya örnek olarak 50 adet koyunu olup işletmesini büyütmek isteyen kişilere bu desteğin verilmesidir.

Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hibe Destekleri

Kısa ismi ile TKDK, hibe kullanımlarında sunduğu şartlara uyan kişilere hibe ve kredi desteği vermektedir. TKDK başvuru koşulları şekilde sıralanmaktadır;

  • Başvuru sahibi 65 yaş üzerinde olmamalıdır.
  • Başvuru sahibinin 250’nin altında elemanı olmalı ve senelik cirosu 40 bin TL’yi aşmamalıdır.
  • Başvuru sahibinin vergi kaydı bulunmalıdır.

Küçükbaş hayvancılık için oluşturulan projelere destek veren TKDK için proje örneklerini internet üzerinden kolayca bulabilir ve proje hazırlığınızı bu şekilde yapabilirsiniz. TKDK tarafından et ve et üreten tarımsal işletmelere yatırım, üretici gruplarının kurulması için destek, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için destek, hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çoğaltılması amacıyla pek çok destek verilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır? (Kapandıktan Sonra Borç Gelirmi)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Küçükbaş Hayvancılık Desteği

Tarım Bakanlığı tarafından genç çiftçilere verilen hibe desteği sayesinde birçok genç çiftçi destek almış ve 2018 senesinde almaya devam etmektedir. 2016-17 senelerinde yaklaşık 31 bin genç çiftçi bu hibe desteklerinden faydalanmıştır. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık kredisi şartları konusunda uygunluk sağlayan genç çiftçilere verilen bu destekler sayesinde hayvancılık sektöründe yerel üretimin artması hedeflenmektedir. Tarım Bakanlığı’nın genç çiftçilere verdiği hayvancılık teşvikleri için sağlamaları gereken şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Başvuru sahibinin 18 ile 41 yaş aralığında olması gerekmektedir.
  • Tarım Bakanlığı’nın verdiği hibeden faydalanılabilmesi için Bakanlığın verdiği başka bir hibeden faydalanılmamış olunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Ziraat Bankası hayvancılık yapmak isteyen veya mevcut da bulunan işletmesini büyütmek isteyen kişilere hayvancılık kredisi vermektedir. Oldukça uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle sunulan bu krediden faydalanmak için size en yakın Ziraat Bankası şubesine uğrayarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra hayvancılık hibe destekleri 2018 yılından Ziraat Bankası aracılığıyla verilmektedir. Ziraat Bankasına yapacağınız hayvancılık kredisi başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Nüfus Cüzdanı
  • ÇKS/ Çiftçi Belgesi
  • Tapu kaydı, kira kontratı vb. tarımsal işletmenin faaliyet gösterdiği yere dair belgeler
  • Krediye karşılık gösterilecek olan teminatlara ilişkin belgeler

Gerekli belgelerle birlikte size en yakın Ziraat Bankası şubesine hayvancılık kredisi başvurunuzu yapabilir ve ayrıntılı bilgileri alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.