1800 Gün Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Malulen Nasıl Emekli Olunur)

 
1800 Gün Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Malulen Nasıl Emekli Olunur)
 

1800 gün emeklilik konusu, her çalışanın en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Emeklilik dilekçesinin verilebilmesi için çalışanlarda 3 adet şart aranmaktadır. Bu şartlar yıl, prim günü ve yaş olarak sıralanabilir. Yaş, çalışma yılı ya da prim günü konusunda eksiklikleri olanlar, emekli olamamaktadır. Bazı özel durumlarda ise bu şartlara bakılmaksızın emekli olunabilir. Bu şekilde emekli olanlar engelli emeklilik ya da malulen emeklilik şartlarını sağlamış kişilerdir. Malulen emeklilik şartlarını sağlayan kişiler 1800 gün emeklilik yasası ile erken emekli olabilirler.

   

Malulen Emeklilik

Malulen emeklilik için, çalışılan kurum tarafından yetkilendirilen hastanelerden sağlık raporu alınması ve çalışma gücünün kaybedildiğinin ispatlanması gerekmektedir. İş kazası, meslek hastalığı ya da diğer hastalıklar sonucunda çalışma gücünün %60’ının kaybedildiği onaylandığı takdirde, malulen emeklilik gerçekleşebilmektedir. En az 10 yıldır çalışan ve toplamda 1800 gün sigorta süresi bulunan ya da bakıma muhtaç derecede malul kabul edilen kişiler, 1800 günden yaştan emeklilik hizmetinden faydalanabilmektedir.

Malulen emekli olabilmek için aşağıda sıralanan 1800 gün emeklilik şartları 2018’ den herhangi birine sahip olmak gerekmektedir:

  • Kısa süreli ya da daimi ruh sağlığı ve hastalıkları kliniklerinde kalmayı gerektiren hastalıklar ve tedavi edilemeyen psikotik hastalıklar,
  • Kişinin kendi başına yaşamasını engelleyen merkezi sinir sistemi hastalıkları,
  • İki elin kaybedilmiş olması,
  • Bir kolun omuzdan itibaren kaybedilmesi ve bir bacağın kalçadan itibaren kaybedilmesi,
  • Her iki bacağın da alt kısımdan en az üçte birinin kaybedilmesi,
  • İki göz için tam görme kaybı,
  • Tedavisi olmayan hastalıklardan ötürü oluşan ağır beslenme bozuklukları,
  • Yardımcı solunum cihazlarının sürekli kullanımını gerektiren hastalıklar,
  • Günlük yaşam aktivitelerini tek başına sağlayamayacak durumda olmak.

Yukarıda sıralanan durumlardan herhangi birine sahip olan kişiler, sigorta primlerini tamamladıkları takdirde malulen emekli sayılabilirler. Bunun için dilekçe hazırlanması ve teslim edilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  40 Bin TL Kefilsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (Kefil Şartı Aramayan Bankalar)

BAĞ-KUR Üyelerinde Malulen Emeklilik İçin Gereken Şartlar

BAĞ-KUR sigortası olan kişiler, yukarıda sıralanan özür ve hastalık durumlarından birine sahip olmaları halinde, malulen emeklilik için dilekçelerini teslim edebilirler. Dilekçenin teslim edilmesinden önce, sağlık sigortası primi de dahil olmak üzere tüm prim ve prime bağlı borçların ödenmesi gerekmektedir. E-Devlet üzerinden, herhangi bir prim borcu olup olmadığı öğrenilebilir. Borcunu ödememiş olan kişiler, gerekli ödemelerini yaptıktan sonra malulen emeklilik dilekçesini teslim etmelidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden Malulen Emekli Olabilmek İçin Gereken Şartlar

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan kişiler, malulen emeklilik işlemleri için askeri hastanelerden rapor almalıdır. “Görev yapamaz” raporu alındıktan sonra, TSK’ya teslim edilmeli ve onaylanması beklenmelidir. Rapor onaylandıktan sonra, T.C Emekli Sandığı Kanunu gereği malulen emekli olunmuş olur.  Görev yapmayı engellediği kabul edilen hastalıklar ve sağlık durumları, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde bulunan durumlardır. Bu yönetmelik, aday askerler ve polislerde aranan sağlık şartlarını içeren yönetmeliktir.

İş Kazası Sonucu Malulen Nasıl Emekli Olunur?

Görev başında iş kazası geçiren kişiler, malulen emeklilik şartlarını yerine getirecek şekilde zarar gördüyse hem 1800 gün emeklilik maaşı hem de sürekli iş göremezlik geliri adı altında iki adet gelire sahip olur.  1800 gün emeklilik maaşının tamamı ödenirken, iş göremezlik gelirinin yarısı ödenmektedir. İki gelirin de tamamı sağlanmamaktadır.  Malulen emekli maaşının alınabilmesi için 10 yıllık sigorta şartının sağlanması gerekmektedir. Ciddi kazalar sonucu sürekli bakıma ihtiyaç duyacak duruma gelen kişiler için sigorta şartı aranmamaktadır. Sigorta şartını yerine getirmeyen kişilere, iş göremezlik maaşının tamamı ödenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.